Z Madridu prichádzajú dobré správy

Po krásnom úspechu v Paríži sa slovenské vína zaskveli aj na ďalšej medzinárodne uznávanej súťaži Bacchus Madrid. Je organizovaná španielskou úniou degustátorov a prebieha pod patronátom OIV a VINOFED.

Podľa slov našej jedinej zástupkyne na tejto súťaži, Edity Ďurčovej, je výber hodnotiteľov skutočne veľmi prísny. Do komisií zasadajú iba degustátori s titulmi Masters of Wine či Masters of Sommelier, ktorých dopĺňajú nezávislí vínny kritici, žurnalisti, enológovia, someliéri z top reštaurácii sveta. Všetci takýto ľudia svojimi skúsenosťami, odbornosťou a nezávislosťou zaručujú, že ceny, ktoré udelia na súťaži Bacchus, majú skutočne svoju hodnotu.

Tento rok sa konkurzu zúčastnilo 1578 vín z viac ako dvadsiatichdvoch krajín. Slovenskí vinári poslali do súťaže takmer deväťdesiat vín, z ktorých si odniesli rovnako 16 zlatých a 16 strieborných medailí. Čerešničkou na torte je Veľká zlatá medaila, ktorú získala Frankovka modrá 2015, hrozienkový výber, z kolekcie Palugyay z vinárstva Villa Vino Rača. Iba pre zaujímavosť uvádzame, že na tomto ročníku bolo udelených iba dvadsaťpäť Veľkých zlatých medailí. Pripájame aj zoznam slovenských zlatých vín:

Karpatská Perla
– Veltlínske zelené, 2018
– Devín, 2019
– Rizling rýnsky, polosladké, 2017

J&J Ostrožovič
– Tokaj cuvée, ľadové, Mystéria, 2018
– Furmint, Saturnia, 2018

Víno Matyšák
– Veltlínske zelené, 2019
– Devín, bobuľový výber, 2019

Víno Šimonovič
– Vlavel, 2019
– Rizling vlašský, 2019

Hubert J.E. – Hubert de luxe, rosé

Villa Vino Rača – Palugyay Frankovka modrá 2015, ľadové

Terrra Wylak – Chardonnay, Lignum, 2017

Martin Pomfy – Mavín – Breslava, 2017

Zámocké vinárstvo – Veltlínske zelené, neskorý zber, 2018

Víno Rajnic – Rulandské šedé, neskorý zber, 2019

Víno Dious – Noria, neskorý zber, 2019

-jm, eď-