XVII. ročník putovnej výstavy vín ISTER GRANUM v Bátorových Kosihách

Ani hranica, ani rieka nemôžu oddeliť ľudí, ktorí spolu žijú a pracujú tisíc rokov, a milujú hrozno a víno. To je aj motto Euroregiónu Ister – Granum, ktorý zahŕňa 44 maďarských a 43 slovenských sídiel. V tomto regióne sa stretávajú tri rieky – Dunaj, Hron a Ipeľ a jeho názov pochádza z latinského názvu prvých dvoch riek.

Po obnove mosta Márie Valérie v roku 2001, ktorý spája Štúrovo s maďarským Ostrihomom, sa tento región predstavuje ako jednotný celok. Na oboch brehoch Dunaja rastie kvalitné hrozno, priaznivé pôdne a klimatické podmienky umožňujú vznik výnimočných vín. Z iniciatívy vinárov tohto Euroregiónu vznikla v roku 2004 medzinárodná putovná výstava ISTER GRANUM, ktorej 17. ročník sa po desiatich rokoch vrátil do Bátorových Kosíh.

V tomto ročníku sa podarilo zozbierať úctyhodných 240 vzoriek vín. Odborná komisia posudzovala 11 ružových, 196 bielych a 33 červených vín. Z týchto vzoriek vín získalo 49 zlatých medailí, 118 strieborných medailí, 54 bronzových medailí a 19 certifikátov. Ocenenie šampión získal Gábor Heiszki z Vinárstva Heiszki za sladké slamové víno cuvée. Víťazom kategórie najlepšie biele víno je Chenin blanc ročník 2022, ktoré vyrobil Fülöp Zsigmond z Dunamocu.

V kategórii červených vín zvíťazilo červené cuvée 2020 Borvin z Bátorových Kosíh. Za najlepšie ružové víno bolo vyhlásené Intuícia Syrah rosé z Bóna Winery. V kategórii naturálnych vín zvíťazilo chardonnay 2021 Pétera Vrábela z Farnad. „Vlajkovým vínom“ združenia Szegab sa tentoraz stalo zelené Veltellini 2022 z vinárstva Amicius. Vinárstvo Gyöps si napokon odnieslo špeciálne ocenenie primátora Bátorkesziho.

en