Výnimočné oranžové víno z vinárstva Velkeer

Oranžové víno R39 z dielne tohto vinárstva bolo vyrobené nízkozásahovým spôsobom. Mušt z odrôd Tramín Červený a Pálava prekvášal spolu so šupkami, vďaka čomu získalo víno krásnu oranžovú farbu.

Po prekvasení v otvorenej kadi sa víno stočilo do veľkých drevených sudov, kde sa kládol dôraz na vlastnú obranyschopnosť vína, preto sa zvolilo namiesto sírenia miešanie na vlastných kvasinkách. Po dlhšom vyzrievaní v dreve sa víno stáčalo do fliaš až po osemnástich mesiacoch.

Farba má jantárový odtieň s mahagónovým nádychom. Vôňa sa otvára postupne. Sladkosť evokujúci nástup postupne dopĺňajú tóny exotického ovocia, najmä pomarančovníka v kvete. Celkom jasne sa dajú postrehnúť aj arómy zrelého manga, maracuje, ale aj kandizovaný pomaranč.

Vôňa evokuje predpoklad, že víno bude mať nejaký zvyškový cukor, ale opak je pravdou.

Chuť je úplne suchá, ale komplexná a bohatá na ovocné vnemy, v ktorých hrá prím spomínaný pomaranč. Kyselina vytvára príjemnú šťavnatosť a typickú tanínovú štruktúru sprevádza v perzistencii príchuť pomarančovej šťavy.

Na medzinárodnej súťaží vín Danube Wine Challenge získalo toto oranžové víno veľkú zlatú medailu a stalo sa tak najlepšie hodnoteným slovenským vínom na súťaži. Zároveň je tiež víťazom danej kategórie a laureátom ocenenia Naj víno Nitrianskeho samosprávneho kraja. Ostatným úspechom tohto výnimočného vína je aj zisk zlatej medaily na prestížnej svetovej výstave vín Le Mondial des Vins Blancs Strasbourg.

-vv-