Vo Víno Tajná sa rozbehli s bublinkami

Po úspešnom uvedení šumivého vína Cuvée du Terroir Brut Nature 2018, prichádza toto rodinné vinárstvo s ďalšou bublinkovou novinkou, tentokrát z odrody Pinot noir v ružovom prevedení a kategórii extra dry.

Víno bolo vyrobené z ručne zberaného hrozna z mladej výsadby vinohradu v historickom hone nad obcou Tajná, ktorý bol v roku 2011 kompletne obnovený. Pri nízkom tlaku sa lisovali celé strapce, aby sa nevyluhovalo príliš veľa farbiva. Macerácia hrozna prebiehala štrnásť dní, po nej nasledovala alkoholová a malolaktická fermentácia. Po stočení dozrievalo víno v dubových sudoch až dvanásť mesiacov a následne po nafľašovaní pol roka vo fľaši.

Teraz zaujme jeho pôvabná staroružová farba a intenzívne perlenie, ktoré dopĺňa svieža aromatika lesných jahôd a malín, ale v závere aj tóny lupeňov ruží. Chuť je krásne svieža, sprevádzaná jemnými smotanovými tónmi a sladkým ovocným záverom. Dlhá iskrivá perzistencia zanecháva lahodný dojem a nabáda k ďalšiemu dúšku.

Takéto víno až priam nabáda ku kombinácii s dobrým jedlom. Výrobca odporúča šalát Nicoise so sladkým hráškom, marinovaným tuniakom, vareným vajíčkom a ančovičkami, alebo ľahké rizoto s kúskami cukety, syrom pecorino a šafranom či pstruh na bylinkovom masle s novými varenými zemiakmi. Skúste vyskúšať niektorú z nich, určite vám zapasuje.

-jm-