Vinum Vinorum Slovaciae 2019

Posledný mesiac v roku je už tradičný dátum konania súťaže Vinum vinorum Slovaciae 2019, ktorá prebieha v Prešove. Vína sa v tejto súťaži nehodnotia klasickým systémom, ale bodujú sa tak, že v komisii sa posudzujú len dvojice súťažných vín podľa vytvoreného rozpisu.

V hodnotení určí každý člen komisie postupujúceho. Víťaz postupuje do ďalšieho kola tromi, štyrmi alebo piatimi hlasmi. Úspešné víno tak postupuje z jednotlivých kôl až do finále. Tretí ročník sa konal pod záštitou Ministerky pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriely Matečnej. Na túto súťaž mohli byť prihlásené nielen biele, ružové a červené vína, ale aj šumivé a prírodne sladké od všetkých výrobcov bez limitu vyrobeného objemu, rôznych ročníkov, ale museli byť aspoň jeden rok staré.

Tento rok sa najlepším bielym suchým vínom stal Tramín červený 2018 z vinárstva Fedor Malík & syn. Bielym polosuchým a polosladkým vínam kraľuje Pálava 2018 z vinárstva Terra Wylak. Veľký súboj sa odohral v kategórii prírodne sladkých vín, kde sa nakoniec najlepšie umiestnil slamový Muškát žltý 2018 z dielne J & J Ostrožovič.

Na pomyselný Olymp sa medzi sektmi dostala Luna de Rebecca, Rulandské biele, brut z vinárstva Vinidi. Ružovým vínam kraľuje Cabernet Sauvignon 2018 z Víno Mrva & Stanko a červeným zase Dunaj 2017 z VVD-Dvory nad Žitavou.