Vinum Nobile, Malé Ripňany

Vladislav Khabliev prišiel na Slovensko pred štrnástimi rokmi. V jeho prípade sa nedá hovoriť o nejakom vinárskom rodokmeni, pred štyrmi rokmi si však založil vinárstvo, ktoré dnes žne už aj významné medzinárodné úspechy.

 

Kto je Vladislav Khabliev?
Tento charizmatický muž pochádza z mesta Elchotovo, ktoré sa nachádza v severnom Osetsku. Narodil sa v poľnohospodárskej rodine. Jeho otec bol predsedom družstva. To, že jablko nepadá ďaleko od stromu sa potvrdilo aj tentokrát. Pán Khabliev vyštudoval, podobne ako jeho otec, poľnohospodársku univerzitu. Po skončení školy ho síce cesty jeho osudu naviedli iným smerom, ale láska k tomuto náročnému, ale krásnemu odvetviu mu ostala driemať v srdci. Dal sa na podnikanie a dnes musíme konštatovať, že bol a stále je v ňom viac ako úspešný. Po príchode na Slovensko vybudoval jednu z najväčších firiem na výrobu LCD A LED TV v Strednej Európe. K jeho posledným úspechom patrí aj zakúpenie známej elektronickej spoločnosti Sharp, ktorá sa venuje výrobe televízorov. „Toto odvetvie má živí a všetko okolo toho vnímam ako biznis. Aktivity na Slovensku v poľnohospodárskom a potravinárskom sektore sú však mojou srdcovou záležitosťou,“ vysvetľuje Vladislav Khabliev.
Pestovateľská a chovateľská vášeň, driemajúca v jeho srdci, sa prebudila pred niekoľkými rokmi. V okolí Malých Ripňan si preto kúpil tisíc hektárov pôdy a k tomu aj stádo kráv plemena jersey v počte šesťdesiat kusov. Vybral si ho preto, lebo má najväčší podiel tuku v mlieku. Chcel vyrábať poctivý slovenský syr. Dnes je to už skutočnosť. Má fungujúcu syráreň a tieto produkty sa dajú kúpiť v našich obchodných reťazcoch. Jeho smelé plány na vybudovanie poľnohospodársko-potravinárskeho komplexu sa postupne napĺňajú. Aj bez štátnej podpory, ktorú sa nepochopiteľne bezvýsledne snaží získať už viac ako osem rokov. Na periférii Malých Ripňan začal stavať aj mlyn. Ten by mal denne spracovať až tristo ton obilia. V jeho areáli by mala vyrásť aj fabrika na výrobu cestovín. A tak jeho sen postupne získava reálne kontúry.

Ako vzniklo vinárstvo Vinum Nobile
O tom, že na rozbehnutie pomerne vážneho projektu niekedy stačí nenápadný podnet svedčí aj príbeh vzniku tohto vinárstva. Jedného dňa sa pán Khabliev stretol s majiteľmi veľkej hlohoveckej poľnohospodárskej firmy Food Farm, pod ktorú patrí aj vinárstvo Golguz. Po jeho prehliadke si zasadli k vínam a debatovali do neskorej noci. Ku koncu návštevy padali z úst majiteľa tohto vinárstva superlatívy na ich vína čoraz častejšie. Pán Khabliev sa zachoval diplomaticky, ale pri odchode povedal osudovú vetu: „Do roka postavím vinárstvo, ktoré bude robiť lepšie vína ako máte vy.“ To bolo v roku 2011. Slovo, ktoré si dal sám sebe, dodržal. Či robí lepšie vína nám nenáleží hodnotiť, ale vinárstvo stojí a za jeho produkty sa jednoznačne nemusí hanbiť. Vyrástlo na svahu neďaleko Malých Ripňan. Nájdete tu úplne nové nerezové tanky, moderné chladiace zariadenie, kvalitné drevené sudy, jednoducho všetko potrebné zariadenie na výrobu kvalitných vín. Splniť takýto odvážny cieľ chcelo nielen nemalé investície, ale aj kvalitného technológa. Ten sa nehľadal ľahko, ale pán Khabliev dokázal do svojho nového vinárstva dotiahnuť skúseného Alfréda Havlasa, ktorý vínam z Vinum Nobile dáva nielen správny základ, ale vdychuje im aj konečné finesy.
Prvý ročník nakúpil hrozno z rôznych vinohradníckych lokalít, aby zistil, ktorým odrodách sa kde najlepšie darí. Najviac sa im osvedčil Hlohovec. Z Kálnice majú každoročne fantastickú Pálavu a z Búču nedajú dopustiť hlavne na modré odrody.

Úspech zaznamenal už prvý ročník
Už z pilotného ročníka sa ich Cabernet Sauvignon a Alibernet dokázali dostať medzi najlepšiu stovku do Národného salónu vín. Odvtedy pravidelne zbierajú ich vína významné ocenenia nielen u nás doma, ale aj na medzinárodnej úrovni. A to všetko vďaka Fredymu, ako tu všetci familiárne nazývajú pána Havlasa. Tento svojský technológ má aj k vínam osobitý prístup. Slová, ako nedá sa či nejde to sa v jeho slovníku nenachádzajú. S absolútnou nonšalantnosťou dokáže vykľučkovať z hocakej vinársky prekérnej situácie, pri ktorej by niektorí už dávno hádzali pušku do žita. Takéhoto technológa ani tak náročný ročník akým 2014-tka nesporne bola, nezahnal do kúta. Skôr naopak, bola to preňho výzva, s ktorou sa rád popasoval. „S vínami sa nebolo treba nikam ponáhľať, ale dopriať im viac času na optimálne vyzretie, preto sme niektoré vína z tohto ročníku plnili až teraz,“ dodáva Alfréd Havlas. O jeho slovách sme sa mali možnosť sami presvedčiť, pretože v čase našej návštevy sa akurát fľašoval Alibernet 2014 a musíme podotknúť, že je naozaj krásny. Až doteraz si doplna užíval rehabilitačný pobyt v drevených sudoch, kde naberal nielen do krásy, ale aj dlhovekosti.

Smelé plány so slovenským vínom
Momentálne sa ich ročná produkcia pohybuje na úrovni okolo päťdesiattisíc litrov, ale ďalšie plány sú veľmi smelé. Pán Khabliev má jasnú predstavu a chce presláviť slovenské vína v zahraničí. Podľa neho sú kvalitou určite porovnateľné s tými z Francúzska, Talianska či Španielska, ak nie aj lepšie. A to nie sú iba jeho pocity, ale jednoducho fakty, ktoré potvrdzujú aj výsledky prestížnych zahraničných súťaží. Treba ich iba presláviť a urobiť im dobrý marketing, aby sa o nich dozvedelo čo najviac ľudí. Že slovenským vínam verí, prezrádzajú aj jeho ďalšie zámery s vinárstvom. V čase našej návštevy mal už projekt na rozširovanie kapacity vinárstva až na milión litrov nielen vypracovaný, ale aj schválený aj so stavebným povolením. Napriek závideniahodnému životnému optimizmu, pána Khablieva trápi nepochopiteľný fakt, že ku dnešnému dňu nemal ani jeden projekt podporený aj zo zdrojov z EÚ. Zatiaľ nedostal ani euro. Sám k tomu dodáva: „Či sa to niekomu páči, alebo nie, vždy hovorím pravdu a možno za to niekedy trpím. Netreba však zbytočne veľa hovoriť ako imaginárne zaplniť slovenský trh domácimi produktmi, ale radšej to treba urobiť a tí ľudia, ktorí to chcú robiť, by mali byť podporení.“

Netreba sa báť, všetko sa dá, ak sa chce
Pán Khabliev vidí Slovensko ako poľnohospodársku a potravinovú krajinu, kde treba finalizovať produkty, vrátane vína, pretože tu na to máme vytvorené všetky predpoklady. A hoci aj okolité krajiny majú podobné podmienky, pán Khabliev sa bude čo najviac snažiť, aby práve Slovensko bolo z nich najlepšie.
Momentálna situácia je naozaj zvláštna, veď v našich supermarketoch je kvalitných slovenských produktov ako šafranu. Oni dokázali presvedčiť niekoľko supermarketov, aby zalistovali, okrem syrov aj ich vína. S kvalitou tohto podniku boli takí spokojný, že prejavili záujem aj o ďalšie produkty. „Zamýšľal som sa nad chovom mäsového typu hovädzieho dobytka, veď to, ktoré sa teraz predáva na Slovensku je väčšinou zo zahraničia a to podľa mňa nie je normálne,“ vyslovuje smelý plán Vladislav Khabliev. Vďaka jeho zanietenosti a cieľavedomosti sa dohodol s jedným supermarketom, ktorý pôsobí aj v Českej republike a vína z Vinum Nobile sa ako jediné zo Slovenska budú predávať aj u našich západných susedov.
V okolí vinárstva plánuje vysadiť aj približne sto hektárov nových vinohradov. Má to však háčik. Vo vinohradníckom zákone sa opomenuli zapísať do zoznamu vinohradníckych obcí aj Malé Ripňany, preto nemôžu žiadať o dotácie na výsadbu vinohradov. Zodpovedné orgány do dnešného dňa nereagovali ani na niekoľko žiadostí o nápravu. Ak by sa to podarilo, mohlo by tu vzniknúť niekoľko desiatok nových pracovných miest.

Sloboda dokáže roztiahnuť krídla úspechu
Znakom ich vinárstva je orol, ktorý má roztiahnuté krídla ako majú muži ruky v národnom osetskom tanci. Dominantne však znázorňuje slobodu, ktorú Oseti, ako jeden z najstarších národov nadovšetko milujú. Podľa legendy aj kráľ Artuš bol pôvodne z Osetska.
Ako pán Khabliev konštatuje, napriek tomu, že mu tento štát nepomáha, ale ho skôr niekedy brzdí v rozkvete, ide stále dopredu, pretože mu pomáha Boh. Ten mu ukázal cestu, aby pochopil, aké krásne je Slovensko. Preňho niet krajšej krajiny v Európe, pretože má vytvorené všetky predpoklady na to, aby sa mohla stať jednou z najkrajších. Je tu pracovitý národ, nádherná príroda, ideálne klimatické podmienky pre poľnohospodárstvo a aj krásne ženy.
„Ľudia z Osetska majú radi slobodu a nežili by nikdy tam, kde by sa necítili dobre. Napriek tomu, že Slovensko je mladý štát, ja sa tu cítim veľmi dobre. A dobre sa darí aj našim vínam, ktoré v sebe nesú ducha najvyššej kvality. Svojou bohatou chuťou a rozmanitosťou a vďaka využívaniu tých najkvalitnejších ingrediencií z najlepšieho hrozna vytvárajú jedinečný a nezabudnuteľný zážitok. Užite si ich ušľachtilosť, užite si VINUM NOBILE,“ dodáva na záver Vladislav Khabliev.