Vinšpacírka 2019

Návštevníci Vínšpacírky mohli tento rok ochutnať celkovo takmer 25 tisíc vzoriek kvalitného vína. Širokú ponuku viac ako 40 vinárstiev prišlo ochutnať takmer 1500 milovníkov vína. Počas sobotného popoludnia sa však nielen degustovalo.

O pätnástej hodine primátor Ján Nosko slávnostne spustil fontánu na námestí. O hodinu neskôr už prebiehal súboj o nový slovenský rekord v sabráži do diaľky. Sabrážovalo sa kvalitné prosecco z Hamšík Winery, ktoré pochádzalo z talianskych viníc. Do súťaže sa zapojilo 26 odvážlivcov. Nový rekord vytvoril Ondrej Fukna. Hrdlo fľaše po jeho seku letelo 20,03 m.

Ani tento rok nechýbalo oceňovanie osobnosti Vínšpacírky. Cenu si odniesol významný šľachtiteľ, vinohradník a vinár Ondrej Korpás za rozširovanie fondu novošľachtencov. Počas 48 rokov praxe urobil takmer dvetisíc šľachtiteľských pokusov. Medzi jeho registrované odrody patrí Hossa a Rizling rituál. Známku kvality Bystrický anjel pre vína z tohto regiónu udelili organizátori Vinárstvu Zsigmond.

Bystrického bieleho anjela získalo víno Rizling rýnsky 2017, neskorý zber a Bystrického červeného anjela Frankovka modrá, ročník 2016, výber z hrozna. Z Vínšpacírky sa za šesť rokov stalo významné podujatie s tradíciou nielen pre Bystričanov, ale aj pre návštevníkov tohto mesta či vinárov.