Vínny festival Rizlingu vlašského si zapísal ďalší úspešný ročník

 

„V rizlingu sa človek zriedka sklame, v rizlingu sa skrýva dôvera domova, rizling spája a dáva ľudským veciam hlbší význam.“ Takto slovami básnika pretlmočil Ing. Korpás CSc to, čo sa skrýva v odrode Rizling vlašský. Jej spojenie s obcou Svätý Peter vyzdvihol vo svojom príhovore na počesť ďalšieho, v poradí už 9. ročníka Festivalu Rizlingu vlašského aj Viliam Zsidek.

O tom, že sláva tohto podujatia sa šíri za naše hranice a spája národy Karpatskej kotliny svedčí fakt, že sa v tomto ročníku objavili vzorky zo 6 krajín. Do súťaže sa zapojili už aj veľkí vinári nielen zo Slovenska, ale i z Maďarska. Garant podujatia Ing. Ondrej Korpás CSc, ako aj šesť odborných degustačných komisií pod vedením Alojza Masaryka, doc. Ing. Štefana Ailera, PhD., Ing. Gabriely Vojtekovej CSc, Ing. Milana Pavelku, Ing. Kocsor Kálmána a László Polhammera teda nemali jednoduchú úlohu.

Čakalo ich celkovo 216 vzoriek. Z nich najvyšší počet bodov získal predstaviteľ vinárstva Pavelka a syn s rizlingom ročníka 2017, ktorý sa stal aj víťazom kategórie Rizling vlašský, suchý, ročník 2017 a 2018. Rovnaký počet bodov a titul šampióna získal Rizling vlašský ročník 2018 z vinárstva MIKROSVÍN Mikulov. Titul šampióna putuje aj do vinárstva Koczor Pincézset (Maďarsko) za Rizling vlašský, sladké, ročník 2017. Toto vinárstvo si odnieslo aj prvenstvo v 2. kategórii vín polosuchých, polosladkých a sladkých.  Medzi víťazmi 3. kategórie, archívnych vín, zažiarilo aj Víno Masaryk, s.r.o. za Rizling vlašský, suché ročníka 2006.  Na odbornú degustáciu nadväzovala verejná ochutnávka, ktorá sa konala 10. mája v sále Kultúrneho domu vo Svätom Petre. Podujatie IX. ročníka medzinárodného festivalu Rizlingu vlašského, tak ako každý rok, organizačne zastrešoval Spolok vinárov svätého Urbana vo Svätom Petre. V budúcom roku 2020 sa bude konať už okrúhly 10. ročník.