Vínne trhy Pezinok 2023

Dvadsiaty šiesty ročník odbornej časti jednej z najprestížnejších slovenských súťaží sa konal vo Vinárskom dome v Pezinku. Každý deň sa hodnotí nie viac ako štyridsať vzoriek vín a členovia jednotlivých komisií sú naozaj starostlivo vyberaní.

Kvôli vysokému počtu vzoriek sa v rámci zachovania kvality preto hodnotí nie jeden, ale dva dni. Tento rok sa titulom šampióna v kategórii bielych suchých vín môže pochváliťcuvée 3Burgundy 2021 z vinárstva Mrva&Stanko. To isté vinárstvo si odnáša aj šampióna v kategórii ružových polosuchých a polosladkých vín za polosuchý Cabernet Sauvignon 2022 a tiež v kategórii bielych sladkých vrátane tokajských vín za hrozienkový Rizling rýnsky 2021.

Kategóriu bielych polosuchých a polosladkých vín ovládlo polosladké Chardonnay 2021 zo Chateau Pezinok. V kategórii červených suchých, polosuchých a polosladkých vín sa zaskvelo cuvée Pavon 2017 zo Zámockého vinárstva. Svoju kvalitu v kategórii ružových suchých vín potvrdilo Svätovavrinecké 2022 z Pivnice Čebovce a za najlepšie šumivé víno bol vyhlásený Sekt 1933 z vinárstva Château Topoľčianky.

-jm-