Vinárstvo Velkeer, Veľký Kýr

Vinárstvo Velkeer zaznamenalo od svojho vzniku v roku 2010 obrovský progres a v súčasnosti sa niektoré z ich vín radia na Slovensku medzi naozaj vyhľadávané a výnimočné.

 

Vinárstvo Velkeer prirodzene nadväzuje na vinársku a vinohradnícku tradíciu oblasti Nitrianskej pahorkatiny, kde sa vinič pestoval od nepamäti. Väčšina vinohradníkov v obci Veľký Kýr boli v minulosti jednoduchí sedliaci, preto sa podrobné záznamy o viničných parcelách nezachovali. Jediné informácie, ktoré sa dajú získať, sú postavené iba na ústnom podaní. Z novodobej histórie sa však zachoval názov lokality Vinohradnícky kopec, kde sa nachádza väčšina pôvodných viníc tejto obce.

Skúška ohňom

Po združstevnení sa vinohradnícka situácia zmenila aj tam. Vinohrady boli rozorané a pôvodných vlastníkov štát odškodnil iba veľmi chabo. Ľuďom bola síce pridelená náhradná plocha, ale nie na základe toho, akú výmeru vlastnili, ale každý dostal paušálne päť árov. To bol aj jeden z dôvodov, prečo sa úpadok vinohradníctva nielen tu, ale na celom Slovensku nedarilo zastaviť. Pretrhnutie kontinuity spôsobilo, že naše vinárstva nemajú takú dávnu históriu. Na rozdiel od iných vinárskych krajín sveta, kde si ju zachovali, a tak môžu načrieť do histórie starej niekoľko stovák rokov. O to viac si treba vážiť tých, ktorí napriek skutočne ťažkým časom dokázali vinohradnícku tradíciu udržať až dodnes.
Štart príbehu vzniku vinárstva Velkeer môžeme datovať do začiatku deväťdesiatych rokov. Ladislav Kántor st. dal dokopy približne dvadsať árov rodinných pozemkov, na ktorých vysadil vinič. Z tejto parcely dorábal ročne okolo tritisíc litrov vína, ktoré sa minulo v kruhu rodiny a blízkych priateľov. Osem rokov po príchode nového milénia však produkcia tak narástla, že v pivnici sa už nedalo ani pohnúť. Bolo to v čase, keď už vzrastal dopyt po dobrom víne.
Traja členovia rodiny, syn pána Kántora, tiež Ladislav, jeho švagor Jozef Sládeček a bratranec Martin Jašo, dali hlavy dokopy a prišli s nápadom posunúť rodinné vinárčenie na vyššiu úroveň. Keďže každý z nich mal v tej dobe svoje zamestnanie, zodpovednosť posunuli na syna Jozefa Sládečka, Tomáša. Ten sa svojej šance chopil ako sa patrí a dnes je telom i dušou vinárstva Velkeer.

Velkeer s novými priestormi

V roku 2010 sa im podarilo nájsť budovu, do ktorej by mohli premiestniť rodinné vinárstvo. Na kopci za obcou bola pôvodne družstevná budova, pod ktorou sa nachádzala dvojpodlažná pivnica. S majiteľmi sa dohodli na prenájme a po roku prerábania začali vyrábať víno pod značkou Velkeer. Dorábali ho nielen z vlastných viníc, ale hrozno nakupovali aj z blízkeho okolia, najmä Vinodolu a Tvrdošoviec. Predaj sa rozbehol viac ako očakávali, preto sa rozhodli investovať aj do vlastných vinohradov.
Tak, ako inde na Slovensku, aj v tomto prípade bolo sceľovanie pôdy behom na veľmi dlhé trate. Takmer tri roky trvalo náročné vyjednávanie s vlastníkmi pôdy. Nakoniec sa však podarilo dať dokopy desať hektárov pôdy v tesnej blízkosti budovy vinárstva na hone Perešek.

Vsadili na vlastné vinice

Pri odrodovej skladbe vsadili nielen na rokmi osvedčené odrody, ako sú Müller Thurgau, Frankovka modrá a Rizling vlašský či rýnsky, ale dôveru dostal aj Cabernet Sauvignon, Pálava, Devín, Sauvignon či Dunaj.
Z hľadiska pestovateľského je poloha, na ktorej ich vysadili ideálna. Vrchnú vrstvu pôdy tvorí úrodná spraš, pod ktorou je ťažká ílová vrstva, ktorá dobre zadržiava vodu. Napriek tomu musia vo vinárstve Velkeer riešiť zaujímavú vec. Tým, že sa tu viniču naozaj veľmi dobre darí a úrodu regulujú v prospech kvality hrozna, musia sa zeleným prácam venovať skutočne zodpovedne. Najmä snímaniu zálistkových strapcov, ktoré odoberajú rastline významné množstvo živín.
Samotný rez tiež vnímajú ako veľmi dôležitú operáciu vo vinici. Už pri jeho realizovaní plánujú, aké víno chcú z hrozna vyrobiť. Do následnej redukcie úrody ešte významne zasahuje aj habitus jednotlivých viničových krov. Niektoré dokážu zvládnuť viac, iné zase menej. Celá starostlivosť o vinohrad proste spočíva v tom porozumieť rastline a vystihnúť, čo potrebuje.
To bol aj jeden z dôvodov, prečo od založenia tejto vinice v nej nikdy nepoužívali žiadny herbicíd. V starých rodičovských viniciach príkmenné pásy okopávali ručne, a tak to ostalo dodnes. Vo vinici na hone Perešek však už používajú moderné stroje.

Aj skúsený vinohradník sa učí

Pri prvých úrodách z novej vinice sledovali zo začiatku hlavne celkový obsah cukrov. Po niekoľkých rokoch zistili, že s jeho obsahom veru problém nebude. Skôr im v niektorých ročníkoch absentoval v hrozne potrebný celkový obsah kyselín. Preto sa pri rozširovaní viníc v roku 2019 zamerali aj na orientáciu parcely a jednu tretinu zo sedem a polhektárovej výmery vysadili na severovýchodnom svahu.
Dôvod bol jasný. Ak budú pri tvorbe vína potrebovať doplniť kyselinu, budú ju mať v prírodnej forme z vinohradu. A nielen to. Pri skorších zberoch sa do vína dostáva hravosť, sviežosť a intenzita v aromatike. Na druhej strane zase tie neskoršie dodávajú vínu vážnosť, plnosť a eleganciu. Ak sa potom v správnom pomere spoja, víno získa vysoký stupeň harmónie.
Pri výbere odrôd pri tejto poslednej výsadbe vsadili na u nich osvedčené a tie, ktoré potrebovali navýšiť kvôli záujmu zákazníkov. Gro výsadby preto tvorí Cabernet Sauvignon, z ktorého úroda bude prednostne určená na výrobu ružového vína. Nechýba medzi nimi ani Pálava, ktorá veľmi dobre znáša tieto pôdy a dokáže ponúknuť zaujímavé víno pri rôznych termínoch zberov. Ďalšou je Frankovka modrá a Dunaj, ktorý sa im osvedčil nielen ako jednoodrodové víno, ale aj ako súčasť kupáží. Zaujímavosťou je, že očká na vysadený Sauvignon sú z pôvodného rodičovského vinohradu, ktorý má vyše štyridsať rokov. Na najchladnejšej polohe vysadili Rizling vlašský, ktorý by im mal slúžiť nielen ako zdroj prírodných kyselín, ale aj ako materiál na výrobu sektov.

Ako to funguje v pivnici

Vo vinárstve Velkeer výrobu vín významne ovplyvňuje vinica. Snažia sa pretaviť emóciu, ktorú zažívajú vonku medzi krami a vliať ju do fľaše. Jednoducho nepokaziť to, čo im príroda nadelila, a zároveň zachovať charakter odrody, polohy a ročníka. Je jasné, že vinár to do určitej miery dokáže ovplyvniť, ale nakoniec sa príroda aj tak ukáže ako mocná čarodejka.
Gro produkcie ich bielych vín prechádza reduktívnou cestou. Nájdu sa tu však aj zaujímavosti, ako napríklad v dreve fermentovaný Rizling rýnsky, či Devín v štýle oranžových vín, ktorý patrí u nás medzi jeden z najlepších v tejto kategórii.
Slovensko je oblasťou, kde sa biele a ružové vína dajú každý rok dorábať vo svetovej kvalite. U červených vín to niekedy chce ozajstný kumšt a určitú dávku šťastia. Prvotný vážnejší impulz ich vyrábať bolo Svätovavrinecké 2015, z ktorého sa kompletne celá dávka vyviezla do Fínska, kde zaznamenalo obrovský úspech. Odvtedy sa im podarilo vyrobiť podobne úspešných červených vín niekoľko, z ktorých asi najväčšiu slávu zožal bobuľový Dunaj 2015. Popri takýchto vínnych maškrtách, ktorým doprajú aj niekoľkoročný pobyt v drevených sudoch, nezabúdajú ani na jednoduchšie červené vína.
Základom každého dobrého vína je vedieť predpovedať jeho budúcnosť už podľa hrozna a nesnažiť sa, niekedy aj zbytočne, vyrobiť z každého bežca na dlhé trate. Tak je to aj v bežnom živote, niekto zvládne hoci aj maratón, inému padne vhod iba príjemná prechádzka. To je dôvod, prečo sa v tomto vinárstve venujú aj výrobe ľahších červených vín, postavených na ovocnosti a šťavnatosti. V žiadnom prípade však takéto vína netreba podceňovať len preto, že sú určené na každodenné popíjanie. Majú iba iný charakter, ale kvalitou určite nezaostávajú.

Tri ruže

Príbeh tohto najúspešnejšieho vína z Velkeeru sa začal písať v roku 2012. V tom ročníku vyrobili tri ružové vína z odrôd Cabernet Sauvignon, Frankovka modrá a Merlot. Všetky tri v menších objemoch, spolu viac ako tisícpäťsto litrov. Dlhší čas pred uvedením na trh si lámali hlavu, ako ich vlastne uvedú. Potom im napadlo, že ich skúsia v pohári spojiť v rovnakom pomere. Dopadlo to na výbornú. Vína sa scelili a pri zatrieďovaní sa do priečinku názov vína uviedlo 3 Rosé. Pri tvorbe etikety ho nakoniec grafik upravil na Tri ruže.
Tak, ako je etiketa tohto vína odlišná od zvyšných v tomto vinárstve, tak si aj toto víno píše svoj vlastný príbeh. Za niekoľko rokov od uvedenia prvého ročníka sa Tri ruže nezmazateľne zapísali do mysle milovníkov ružových vín. Dnes sa preto niet čo čudovať, že toto víno jasne tvorí najvyšší percentuálny podiel vo výrobe. Od ročníka 2015 nahradil odrodu Merlot slovenský Dunaj. Ich podiel je každý rok iný. Dôležité je, aby sa charakter vína v rámci ročníkov odlišoval čo najmenej. Jednoducho dôraz kladú na to, aby Tri ruže boli minimálne také isté, ako z predchádzajúceho ročníka, ak nie lepšie. Preto aj napriek rovnakej výmere, na ktorej sa pestuje hrozno na výrobu tohto vína, sa počty fliaš v rámci ročníkov líšia.
Je pochopiteľné, že nie malý podiel ich zákazníkov, a to nielen z privátnej klientely tvoria takí, ktorí chodia do Velkeeru alebo vínoték iba kvôli Trom ružiam.