Vinárstvo Blaho
Je to naše jediné vinárstvo, ktoré pestuje hrozno a vyrába víno aj zo všetkých modrých odrôd vyšľachtených na Slovensku.
Majiteľ vinárstva Igor Blaho je telom aj dušou poľnohospodár. K vinárstvu sa síce dostal okľukou, ale predsa. Po absolvovaní strednej školy s poľnohospodárskym zameraním sa v živote venoval kadečomu. Tesne pred založením vinárstva pracoval vo vlastnej realitnej kancelárii. V živote si prešiel všeličím, ale vždy mal veľmi rád dobré jedlo a víno. To bol jeden z hlavných dôvodov založenia vlastného vinárstva. V dobe, keď v ňom skrsla táto myšlienka, sa skĺbilo viacero rozhodujúcich faktorov. Okrem spomínanej lásky k vínu sa partia jeho rovesníkov v Zelenči rozhodla oprášiť činnosť miestneho vinárskeho spolku, ktorého členom sa stal a stále ním aj je jeden z najznámejších slovenských vinárov Vladimír Mrva. V tom čase bol vzorom pre viacerých nasledovníkov, Igora Blaha nevynímajúc.
Základ jednoznačne vo viniciach
Vinárstvo vzniklo v roku 2004 a v prvých rokoch musel hrozno nakupovať z VVD Dvory nad Žitavou, Šintavanu a iných menších pestovateľov. Igor Blaho bol však jedným z prvých miestnych profesionálnych vinárov, ktorý vsadil kartu na budovanie vlastných vinohradov, pretože bez nich by si fungovanie vinárstva nevedel predstaviť.
Hneď v roku založenia firmy vysadil prvú, skoro päťhektárovú parcelu v Zelenči na hone Pri kríži, ktorú vidieť aj z diaľnice od Trnavy do Bratislavy. Na tejto vinici prevláda černozem na spraši.
Po niekoľkých návštevách šľachtiteľskej stanice v Šenkviciach, kde sa chodil radiť, sa rozhodol, že tu vysadí všetky modré odrody vyšľachtené na Slovensku. V tej dobe s nimi vinohradníci ešte nemali až také skúsenosti. Tento ťah sa mu s odstupom času oplatil.
Vysadiť však iba tieto odrody by bola veľká lotéria, preto nasledujúci rok sa sortiment rozrástol o ďalšie odrody, v tejto lokalite už overené inými vinohradníkmi. Okrem Modrého Portugalu, Alibernetu, Zweigeltrebe či Pinotu Noir sú v jeho vinohradoch vysadené aj Syrah, Dornfelder, ale aj také rarity, ako Cabernet Dorza či Acolon. Viaceré tieto odrody dozrievajú pomerne skoro, a tak nemusí čakať so zberom na koniec októbra, lebo fyziologicky zrelé bývajú už koncom septembra.
Zo začiatku iba červené vína
V prvopočiatkoch sa vinárstvo Igora Blaha orientovalo výlučne na výrobu červených vín. Na Slovensku takýto počin v tej dobe naozaj nemal obdobu. V roku 2006 spracoval prvú panenskú úrodu a o tri roky neskôr sa v produkcii modrých odrôd stal sebestačný.
Už pri prvej úrode kúpil nové drevené tisíc štyristo litrové sudy s neopáleného duba. K nim o pár rokov pribudli väčšie dvetisíc štyristo, štyritisíc a päť tisíc litrové.
Po niekoľkých rokoch však aj Igor Blaho pochopil, že bez bielych vín sa nezaobíde. Navyše je škoda sa im nevenovať, keď je naša oblasť naozaj viac ako vhodná na pestovanie bielych odrôd. V ponuke ich má už viac ako desať rokov. Ich produkcia postupne rástla, až sa v roku 2013 približne vyrovnala červeným. V súčasnej dobe spracováva pätnásť modrých a päť až sedem bielych odrôd
Individuálny prístup k vínam
Pri výrobe vín nepoužíva enologické prípravky paušálne, pretože sa v nich snaží zachovať odrodový charakter a hlavne obraz miestneho terroir. Keď to hrozno vyžaduje, použije ich, ale keď je dobrý ročník, víno zbytočne netrápi. Na biele a ružové vína používa vždy selektované sušené kvasinky, ale pri modrých, ak to kvalita hrozna dovolí, ich necháva rozkvasiť spontánne. Pri červených vínach necháva rmut nakvášať bez použitia akýchkoľvek látok zvyšujúcich výlisnosť či farebnosť.
Počas rokov praxe zistil, že každá odroda vyžaduje inú dĺžku nakvášania. To prebieha buď v drevených nádobách, alebo v nerezových vinifikátoroch s možnosťou nastavenia teploty. Ku koncu kvasenia naštartuje jablčno-mliečnu fermentáciu a víno putuje do drevených sudov, kde si pobudne minimálne tri mesiace, ale výnimkou nie je aj niekoľkoročný pobyt. Takéto vína sa pravidelne stáčajú, a ak je treba, číria sa iba vaječným bielkom. Tie, ktoré dlhšie vyzrievali, sa fľašujú úplne bez filtrácie.
Červené vína po nafľašovaní nikdy neuvádza hneď na trh, ale minimálne tri mesiace, ale najčastejšie jeden rok, sú na sklade. Popri tomto všetkom sa snaží dosiahnuť, aby víno bolo nielen atraktívne pre zákazníka, ale aby ho bolo možné aj dlhšie archivovať. Niektoré vína z výnimočných ročníkov uvádza na trh omnoho staršie ako je u nás zvykom. Napríklad momentálne má v ponuke z niektorých ročníky 2009, 2008 dokonca aj 2007. Nie sú to vína, ktorí by nevedel predať, práve naopak a podľa toho nastavuje aj ich cenu. Vie, že majú potenciál. Čas u viacerých z nich ukázal, že sa nemýlil. Ide hlavne o vína z odrôd Pinot Noir, Dunaj či Syrah. Práve posledná menovaná odroda vyžaduje výnimočne dobrý ročník. Červené vína z nej robí nielen keď hrozno dosiahne ideálnu cukornatosť, ale musí byť aj perfektne vyzreté, inak je z nej ružové víno.
Ak treba, hľadá iné cesty
V prvých rokoch po založení vinárstva pri výrobe bielych vín používal iba síru a bentonit na odstránenie termolabilných bielkovín a fľašoval ich až po roku od zberu. Zistil, že ľudí, ktorí majú radi takýto štýl vína nie je až tak veľa, preto pozmenil výrobu. Z časti robí mladé vína, hotové ešte v ten istý rok ako sa zberalo hrozno. Ostatným nechá viac času, ale už nie rok, ako predtým. Aj keď arómu nevyzdvihuje rôznymi podpornými prípravkami, predsa len dáva na ňu väčší dôraz.
Priaznivci tohto vinárstva mohli postrehnúť, že už niekoľko rokov sa ich biele a ružové vína líšia etiketou od červených. Od ročníka 2017 sa, tak ako tomu bolo v ich začiatkoch, úplne zjednotí dizajn adjustáže bielych a červených vín, iba pri ružových vínach na etikete ponechal mladícku hravú farebnosť. Všetky fľaše budú mať burgundský tvar. Biele, ružové a ľahšie červené budú uzavreté praktickým skrutkovým uzáverom. Jeho vrch zdobí slovenský dvojkríž, čím chce dať každému jasne najavo, že všetko jeho víno je stopercentne slovenského pôvodu.
Nová výsadby, nové vína
Pred troma rokmi na hone Pri kríži Igor Blaho vyklčoval výsadbu Svätovavrineckého, ktoré na tejto polohe nevykazovalo také kvalitatívne znaky aké očakával. Rozhodol sa tu namiesto neho vysadiť Tramín červený, z ktorého panenská úroda by mala byť už budúci rok.
V roku 2012 sa mu podaril husársky kúsok. V Horných Orešanoch kúpil ucelenú vinicu na krásnej polohe. Časť sa ešte dala zrekonštruovať, ale najstaršia výsadba už bola v takom zanedbanom stave, že jej už nebolo pomoci. Museli ju vyklčovať a vysadiť nanovo. Miestne pôdy sú bohaté na vápenec a bridlicu, preto sa Igor Blaho rozhodol, že sem vysadí z bielych odrôd oba rizlingy, Müller Thurgau a Veltlínske zelené. Z modrých si vybral niektoré odrody zo slovenských novošľachtencov.
Nateraz ešte nie je rozhodnutý, či modré hrozno zo svojich dvoch polôh spojí v jednom víne, alebo ich nafľašuje osobitne. Všetko ukáže čas. Ak sa táto parcela dostane do plnej rodivosti, vyrieši sa nielen táto otázka, ale aj splní jeho dlhodobý cieľ byť úplne sebestačný v produkcii hrozna.
Keďže táto vinica nebola chemicky ošetrovaná niekoľko rokov, vinič si už na to zvykol. Preto sa rozhodol, že časť bude ošetrovať k prírode šetrnejšími prípravkami. Z takéhoto hrozna potom plánuje vyrobiť aj biele vína fermentované na šupkách, ktoré by vyzrievali v hlinených nádobách. Rozhodnutý je pre Veltlínske zelené a Rizling vlašský. Do týchto nádob by mali putovať aj modré odrody Rudava a Nitria. Sú prirodzene rezistentnejšie voči hubovým ochoreniam, čo je dobrý predpoklad pre dopestovanie kvalitnej suroviny, ktorá je alfou a omegou pri výrobe takýchto vín.
O slovenských novošľachtencoch
Každý rok vo februári organizuje miestny vinársky spolok na čele s Igorom Blahom stretnutie vinárov, vinohradníkov a šľachtiteľov, zamerané na propagáciu slovenských novovyšľachtených odrôd. V roku 2018 sa konal už dvanásty ročník tejto jedinečnej akcie. Po druhý krát sa zorganizovala okrem odborného seminára aj verejná prezentácia, ktorej sa zúčastnilo štrnásť vinárov z rôznych oblastí Slovenska, ktorí ponúkali spolu viac ako sto veľmi zaujímavých vzoriek vína. Okrem našich odborníkov si túto akciu nenechá ujsť aj niekoľko vinárov a vinohradníkov spoza rieky Moravy, ktorí sa vždy veľmi radi podelia o svoje poznatky pri pestovaní a výrobe vína z odrôd vyšľachtených na Slovensku.
Igorovi Blahovi sa na každý ročník podarilo vždy dotiahnuť aj niekoľko našich odborníkov, ktorí mali čo dočinenia so šľachtením týchto odrôd. Obzvlášť zaujímavé sú ročníky, ktorých sa zúčastní a hodnotí jednotlivé vína prvá dáma slovenského vinohradníctva pani Dorota Pospíšilová. Vďaka Igorovi Blahovi sa na takejto, u nás jedinečnej akcii môžu milovníci vína dozvedieť veľmi zaujímavé informácie z prvej ruky.
Nielen na tejto akcii, ale aj rôznych iných sa môžete stretnúť s vínami od Igora Blaha, ale asi najlepšie chutia priamo tam, kde sa rodia, vo vinárstve. Pre privátne degustácie má Igor pripravenú veľmi peknú degustačnú miestnosť s krbom. Tí, ktorí tu už degustáciu zažili vedia, že okrem výborného vína sa v tomto vinárstve kladie dôraz aj na gastronómiu a rôzne miestne delikatesy, vrátane špecialít z diviny.