Vinári už na VÍNŠPACÍRKu chystajú svoje tradičné vína aj novinky

V poslednú aprílovú sobotu bude najkrajšie námestie opäť v plnej paráde. Najkratšia a najbohatšia vínna cesta na Slovensku odštartuje letnú sezónu v Banskej Bystrici. Návrat do mesta pod Urpínom po dvojročnej neplánovanej prestávke už potvrdili viacerí vinári, ktorí k Vínšpacírke neodmysliteľne patria.

Počas pauzy, ktorú spôsobila pandémia, vinári tvrdo pracovali. Venovali sa svojim viniciam a vínam. A tak medzičasom niektoré z nich získali plnú chuť, niektoré z nich dozreli a ďalšie nové uzreli svetlo sveta. Aj preto sa dá očakávať, že na 8. ročníku Vínšpacírky budú mať premiéru viaceré vína . „Oslovili sme vinárov, ktorých už naši návštevníci dobre poznajú, no zároveň očakávame, že ich s ponukou vín potešia aj prekvapia,“ hovorí Andrej Patráš z Cechu hostinských. Mnohé vinárstva tento čas využili aj na skúšanie nových technológií a na rozšírenie svojej ponuky.

Svoju účasť už potvrdili aj vinárstva, ktoré si z Vínšpacírky odniesli aj ocenenia Bystrický anjel či Osobnosť Vínšpacírky. „Sme radi, že medzi prvými vinármi boli práve oni. A tak už teraz vieme, že budeme degustovať vína od Domin & Kušický alebo Zsigmond. Rovnako sa tešíme na Peseckú leánku od Uhnákovcov,“ potvrdil Martin Turčan, mestský poslanec a člen organizačného výboru. Návštevníci tiež budú môcť už tradične ochutnať aj skvelé rizlingy, ale aj prosecco.

Podujatie bude prebiehať na námestí spolu s Jazz festivalom, ktorý celkovo podčiarkne príjemnú atmosféru. Začne o 14,30 hod a súčasťou bude tiež slávnostné spustenie fontány primátorom Jánom Noskom.

Ako už organizátori avizovali, tento ročník prinesie ešte jednu výnimočnú zmenu. Návštevníci si tento rok nebudú musieť zakupovať vstupenky. Na výdajných miestach si vyzdvihnú degustačný pohár za zálohu vo výške 3 eurá a následne sa budú môcť pustiť do degustácie skvelého vína. Vzorky u vinárov si budú zakupovať v hotovosti podľa ich cenníkov.

Pre viac informácií: www.vinspacirka.sk

Vínšpacírka 2022