Vinalies Mondial Du Rosé s výraznou slovenskou stopou

Vo francúzskom meste Marseille sa v apríli konal devätnásty ročník najprestížnejšej medzinárodnej súťaže venovanej výlučne ružovým vínam Vinalies Mondial Du Rosé. Tento rok sa jej zúčastnilo cez deväťsto vzoriek z dvadsiatich ôsmych krajín sveta. Z nich až 574 bolo z domáceho Francúzska.

Slovensko reprezentovalo dvadsať dva vín. Päťdesiat medzinárodných degustátorov z dvadsiatich krajín sveta ocenilo kvalitu aj našich. Udelili deväť zlatých medailí. Získali ich Cabernet Sauvignon 2022 z vinárstva Promitor Vinorum, Cabernet Franc 2022 z Tajná Vineyards & Winery a Hron 2022 od bratov Frtusovcov.

Dve zlaté medaile si odnáša Víno Matyšák za Frankovku modrú a Merlot, obe z ročníku 2022. Rovnakým úspechom sa môže pochváliť aj Vinárstvo Berta, ktorému odborná jury ocenila Cabernet Sauvignon 2022 a Frankovku modrú 2022. To však tento rok nebolo všetko.

Veľkú zlatú medailu si odniesol nielen Cabernet Sauvignon 2022 zo Château Rúbaň, ale aj ľadová Frankovka modrá 2018 z Villa Vino Rača, ktorá navyše získala aj trofej Palme Vinalies Mondial du rosé 2023 Révélation Douceur pre najvyššie hodnotené víno súťaže.

-eď-