Világi Winery, Chľaba

Világi Winery prinavrátilo územiu medzi riekami Ipeľ, Hron a Dunaj zašlú vinársku slávu a opäť zaradilo tento krásny kus zeme na mapu vyhľadávaných destinácií.

 

Od piky, ale na výnimočnom mieste

Svoju históriu začalo písať toto vinárstvo v roku 2015, kedy vinohrady nad obcou Chľaba kompletne zrevitalizovali. Miestny vinohradnícky hon Cseres má bohatú históriu. V minulosti sa práve na tomto mieste pestovalo hrozno, z ktorého sa vyrábalo víno výlučne iba pre Ostrihomskú arcidiecézu. Preto sú dnes nesmierne radi, že mohli tomuto vzácnemu miestu prinavrátiť zašlú slávu.

Každý, kto zavíta do tohto vinárstva osadeného priamo v strede vinohradov, už na prvý pohľad vidí, že kvalita tu hrá prím. Po prekročení prahu vinárstva okamžite zaujme jeho interiér, ktorý obsahuje niekoľko prvkov typických pre tento región ohraničený troma riekami. Priamo pod vinárstvom tečie majestátny Dunaj. Z jednej strany je Ipeľ a z druhej zase Hron.

Za vonkajškom interiér nezaostáva. Steny zdobia originálne keramické diela. Jedným z nich je aj hlava vyzy, jeseterovitej ryby, ktorá kedysi dávno pravidelne putovala hore vodami Dunaja. Legenda vraví, že najväčší vylovený kus z Dunaja mal až šesť metrov. Druhým miestnym charakteristickým zástupcom fauny je muflón.

Dôveruj, ale preveruj

Víno je produkt, ktorý je asi najviac spätý s miestom odkiaľ pochádza a preto je pre toto vinárstvo pôvod hrozna veľmi dôležitý.

Pred samotnou výsadbou vinice si nechali urobiť rozbory pôdy, aby vedeli na toto miesto vybrať nielen najvhodnejšie odrody, ale dokonca aj ich klony. Okrem odrôd typických pre Karpatskú kotlinu, ako napríklad Iršai Oliver, Veltlínske zelené, Frankovka modrá, Cserszegi fűszeres či Muškát žltý, sa na základe rozborov pôdy rozhodli vysadiť aj Rizling rýnsky, Pinot noir, Merlot, Sauvignon či Chardonnay.

Rozbory ukázali, že pôda je vulkanického pôvodu a nadpriemerne bohatá na miocénny andezit. Vďaka nemu získavajú vína jedinečný senzorický charakter a kvalitu, ktorá sa už viac krát potvrdila aj na medzinárodnej úrovni.
Vinárstvo zo severu obklopuje vinič vysadený na svahu, otočenom smerom k Dunaju, čiže južnú orientáciu čo im zabezpečuje veľké množstvo slnečných lúčov. Vulkanickú pôdu tvorí andezitovo-tufové podložie s ílovitým sprašovým povrchom.

Slnečné lúče odrážajúce sa od Dunaja prispievajú k ohrievaniu pôdy, ktorá tak vytvára pre vinič stredomorskú mikroklímu. Terroiru Cseres dáva jedinečný charakter vynikajúca poloha, vulkanická pôda a mikroklíma tvorená troma riekami.

Hon Helemba sa nachádza východne od vinárstva. Je bližšie k Ipľu s juhovýchodnou orientáciou, terasovitým charakterom a chladnejšou klímou. Riadky viniča majú severojužnú orientáciu a ľahšie cez nich preniká severozápadný vietor.

Pôda má vulkanický pôvod s andezitom, jej povrch je bohatý na živiny, ide o ílovo hnedú lesnú pôdu. Vďaka polohe v blízkosti rieky je vlhkosť vzduchu vyššia, takže sa vo vinici často vyskytuje aj ušľachtilá forma botrytídy.
V rámci starostlivosti o vinič robia iba minimálne zásahy. Dôležitým faktorom kvality je v tomto vinárstve aj veľmi nízke zaťaženie, ktoré sa pohybuje iba okolo kilogramu hrozna z jedného kra. Zaujímavosťou je aj vedenie na jednoramenný ťažeň rezaný na čapíky.

Iba odrodu merlot majú vysadenú na rýnsko-hesenskom vedení a tiež menšiu časť výsadby Cserszegi fűszeres, pri ktorej momentálne sledujú, ktorý typ vedenia mu bude lepšie vyhovovať.
Tieto kroky vo vinohrade podstupujú zámerne preto, aby sa jedinečnosť tohto kraja dokázala prevteliť do vín v čo najväčšej miere.

Zákazník na prvom mieste

Samotné vinárstvo je postavené tak, že návštevnícka zóna sa nachádza v strede budovy. Chcú, aby zákazníci, ktorí sem zavítajú, čo najvernejšie precítili atmosféru vinárstva.

Umožňuje to presklená stena medzi vstupnou halou a miestnosťou na spracovanie hrozna. Pohľadom cez sklo máte priestory s nerezovými tankami, či časť vinárstva, kde vína vyzrievajú v drevených sudoch, ako na dlani. Hostia tu môžu skutočne zažiť interakciu s vínom na rôznych úrovniach, pretože keď sem prídu, tak to nie je iba o ochutnávaní vína, ale vedia na vlastnej koži zažiť aj rôzne etapy jeho výroby a takto hlbšie a vernejšie precítiť celkovú atmosféru vinárstva.

Neopísateľný pocit z vinárstva dotvára aj pohľad z terasy na Ostrihomskú katedrálu, ktorá je druhou najväčšou v Európe. Keď sme už pri histórii, zabudnúť nesmieme na významné miesto našich dejín, Vyšehrad. Tento stredoveký hrad je vzdialený odtiaľto iba niekoľko desiatok kilometrov.

Vo vinotéke nachádzajúcej sa na prízemí vinárstva je, okrem vín, v ponuke aj veľké množstvo chutných a originálnych manufaktúrnych výrobkov, ktoré prinášajú tradičné a domáce chute. Dokonca si dali vyrobiť pre degustácie originálnu salámu, klobásu a slaninu, ktorá sa dá ochutnať iba vo vinárstve Világi Winery. Samozrejmosťou je aj široká ponuka vyberaných syrov či chlieb z prémiovej pekárne.

V rámci nákupu si viete tiež dopriať malú degustáciu priamo v predajni, kde je k dispozícii vždy minimálne päť druhov vín na ochutnanie.

Veľká degustácia je spojená aj s kompletnou prehliadkou vinárstva a výrobných priestorov. Degustácia prebieha väčšinou na terase vinárstva, kde je k širokej palete vín od rady Classic až po Terroir selection podávané aj chutné občerstvenie pre skupinu 10 až 30 osôb. Je ale možné zažiť v archívnej pivnici aj degustáciu vín všetkých doterajších ročníkov.

Degustácia v archíve je limitovaná na šesť až osem osôb, aby bola zabezpečená maximálna úroveň služieb a interakcia. Zákazníci si môžu priamo z regálu vybrať víno, ktoré budú ochutnávať. V ponuke je aj vertikálna degustácia viacerých ročníkov z rovnakej odrody či vína.

 

Zaujímavá a nápaditá

Pri tvorbe adjustáže vo vinárstve Világi Winery vychádzali z motívov typických pre okolitý región a považovali za dôležité, aby sa objavili aj na etikete. Pri línii Terroir tvorí dominantu etikety upravená historická mapa zobrazujúca okolie Chľaby tak, aby zodpovedala dnešným štandardom. Sú na nej vyobrazené všetky tri spomínané rieky, ktoré tečú v tesnej blízkosti vinárstva.

Graficky sa doplnili vinice nad budovu vinárstva. Nechýbajú ani pivnice typické pre tento kraj, ktoré sú vytesané do tufových kopcov. Na etikete je vyobrazený aj kompas. Pri bielych vínach je pod ním Vyza. Pri červených vínach je nad jeho severnou strelkou zase muflón.

Motívy Vyzy a muflóna, aj keď v trochu pozmenenej podobe, zdobia aj etiketu Classic línie vín, ktorá je zameraná na sviežosť, čerstvosť a hravosť.

Okolie Dunaja sa vždy spájalo s originálnou gastronómiou, kultúrou a pestovaním viniča. Možnosti rozvoja tohto regiónu boli jedným z dôvodov, prečo vinárstvo Világi Winery dnes stojí práve tu. Jeho hlavný produkt sú vína a či už sú z línie Classic, vyrábaných najmodernejšou technológiou dozrievania bez prítomnosti oxidácie, alebo exkluzívny rad vín Terroir Selection, ktoré zrejú v dubových sudoch rôznych veľkostí a typov, dôraz sa vždy kladie na kvalitu.

Pri výbere sudov dokonca dbajú na to, aby použité drevo na výrobu sudov pochádzalo z Karpatskej kotliny, pretože práve tieto sudy sú ich vínam vlastné.

Vínam venujú osobitnú pozornosť, a preto pri ich výrobe dbajú na každý, aj ten najmenší detail. Hrozno pestujú tak, aby boli minimálne zásahy do prírody a maximálne sa snažia rešpektovať ekosystém prírody. Preto ho ručne oberajú v plnej zrelosti, aby sa naplno prejavilo široké spektrum plných chutí a potenciál každej odrody. Pri výrobe vína považujú za dôležité zachovať jedinečnosť odrôd a prevteliť do nich jedinečnosť miestneho terroiru.