Vienále Topoľčianky 2024

Krása vína spočíva v jeho charaktere. Tvorí ju zmes jedinečných vôní a neopakovateľných chutí. Celkovú eleganciu tohto moku otvára už prvotný vnem, pestrá paleta farieb bielych, ružových, či červených tónov.

Stredoeurópsky región dozrel k neodškriepiteľnej dokonalosti. Jednak ku kráse lokálnych vín prispieva klíma a výsledný produkt následne dolaďuje vinohradník a vinár, ktorí svojim umom a modernou technológiou vytvoria osobitý degustačný zážitok. Vienále Topoľčianky je projekt pod záštitou vinárstva Château Topoľčianky, ktoré chce poukázať na eleganciu vín, spája krásu vína a ženský pohľad na ich charakter.

Na ostatnom ročníku sa v kategórii Bielych, suchých a polosuchých aromatických vín najviac darilo Breslave 2023 od Petra Podolu. Šampióna v kategórii bielych, suchých a polosuchých nearomatických vín získalo Chardonnay 2023 z Víno Levice. Kategóriu Vína biele, polosladké a sladké ovládlo Veltlínske zelené 2015 z Karpatskej Perly. Medzi ružovými suchými a polosuchými vínami sa zaskvel Cabernet Sauvignon 2023 zo Šintravanu.

V kategórii polosladkých a sladkých ružových vín vyhralo Svätovavrinecké 2023 z vinárstva Vinop-Packa a za najlepšie červené víno bolo vyhlásené Cuvée 2018 z Nichta winery&vineyards.

-jm-