Vienále Topoľčianky 2023

Vo štvrtok 16. 3. 2023 sa vo vinárstve Château Topoľčianky konal už 13. ročník dámskej degustácie vín – Vienále Topoľčianky. Ide o unikátny projekt, v rámci ktorého vína hodnotia výhradne ženy. Garanciou odbornosti a nezaujatosti bolo štyridsať degustátoriek, medzi ktorými boli enologičky, zástupkyne kontrolných orgánov, obchodníčky, somelierky či novinárky. Nestrannosti súťaže pridáva aj skutočnosť, že organizátor tejto súťaže, Château Topoľčianky, vylúčil zo súťaže hodnotenie svojich vín.

Odborná komisia vyhodnotila najlepšie vína v rámci trinástich kategórií. Desiatim vínam udelila titul šampión. V kategórii Rizling rýnsky – suché, šampióna získalo vínko ročníka 2021 z vinárstva Nichta winery&vineyards, titul v kategórii Rizling vlašský – suché, putoval do spoločnosti Vínne pivnice Svätý Jur za Rizling vlašský ročníka 2022. Šampiónom kategórie Rulandské biele – suché sa stalo Chardonnay 2022 z Vinárstva Golguz.

Šampióna kategórie Biele vína ostatné bez rozdielu odrody – suché získal Sauvignon ročníka 2022 z vinárstva Vinum Kult. V kategórii Biele vína polosuché a polosladké si titul odniesla Pálava 2022 z vinárstva Šintavan. Za najlepší Alibernet označila odborná komisia lahodný mok ročníka 2021 z Vinárstva Trnovec. Šampiónom v kategórii Frankoviek sa stala Frankovka modrá 2020 z Vinárstvo Pavelka a syn.

V kategórii Červených slovenských novošľachtencov šampióna získal Hron z ročníka 2021 zo Shebo Winery. Šampiónom kategórie Červené vína suché ostatné sa stalo Rulandské modré 2021 od Juraja Štiglica z Vinárskeho združenia Modra. No a napokon, Cabernet Sauvignon ročníka 2022 z Vinárstva Predium Vráble získal šampióna v kategórii Ružových vín – polosuchých a polosladkých.

Oficiálne výsledky súťaže organizátor vyhlási 1. mája 2023 na verejnej ochutnávke zúčastnených vín v priestoroch Zámku Topoľčianky, kde sa bude konať aj odovzdávanie cien.

-aš-