Tokaj Macik Winery

Tokaj Macik Winery je na vinárskej scéne viac ako štvrťstoročie. Počas tohto obdobia svojím novátorským prístupom významne ovplyvnil slovenský Tokaj.

 

V rodine Macikovcov sa venujú výrobe vína od roku 1920. Praotec Jara Macika ml. pochádzal z obce Choňkovce, kde aj obrábal vinice a dorábal víno. Vlastnil tu aj niekoľko desiatok hektárov lesov a poľnohospodárskej pôdy. Jeho vnuk Jaroslav, otec Jara Macika ml., nakrátko prerušil rodinnú vinársku tradíciu.

Rozhodol sa ísť do Bratislavy študovať strojárske odvetvie. Tu sa spoznal s budúcou manželkou Máriou, ktorá študovala na chemicko-technologickej fakulte. Po skončení štúdia získali obaja miestenku v Štátnom podniku Tokaj a takto sa Jaroslav Macik, st. opäť dostal k vínu. Jeho manželka sa venovala vínu a pod jej patronát patrilo aj vinárske laboratóriu. On sa zakrátko stal riaditeľom a na tomto poste ostal, až kým z tohto podniku neodišiel.

Začiatky

V roku 1995 sa pani Maciková rozhodla, že si v Malej Tŕni kúpi malú pivničku. Netrvalo dlho a založila si živnosť. Začala vyrábať víno pod vlastnou značkou. O tri roky neskôr Štátny podnik Tokaj prešiel procesom privatizácie a ešte v tom istom roku ho opustil aj Jaroslav Macik st. a začal pomáhať manželke v rodinnom vinárstve.

Pani Maciková celý svoj život zbierala dokumenty o slovenskom Tokaji a nakoniec sa významnou mierou zaslúžila o to, aby slovenský Tokaj pri vstupe do EÚ ostal zachovaný. Za to bola niekoľkokrát aj ocenená a dostala Pribinov kríž II. stupňa a tiež sa stala aj Slovenkou roka.

Syn Jaro s vtedajšou priateľkou Erikou sa v roku 1997 pridali tiež do rodinného biznisu. Spoznali sa na City Univerzite v Trenčíne, kde študovali management a riadenie podnikov.
Ako čas plynul, Macikovci postupne investovali do rozvoja a tak pribudla aj nová moderná výrobná hala na spracovanie hrozna a výrobu vína. Zakrátko vznikla aj reštauračná časť a veľká konferenčná miestnosť.

V roku 2006 otvorili aj prvý penzión na Tokaji s kapacitou viac ako dvadsať lôžok. Ostatným prírastkom je Súdkovo, ubytovanie v drevených sudoch priamo vo vinici. Práve také inovácie ako ubytovanie v sudoch alebo iné priniesla do regiónu dcéra Miška Maciková, ktorá sa dlhé roky venuje rozvoju turizmu v oblasti. Viedla projekt Tokaj je len jeden, kde vznikla nová dominanta oblasti vyhliadková veža v tvare veľkého sudu, deväťdesiat kilometrov cyklotrás alebo iné zaujímavosti v regióne.

Tokaj Macik Winery začínali s troma ármi viníc, ktoré sa k dnešnému dňu rozrástli na približne tridsať hektárov. Kým sa dostali do tohto štádia, nebolo to jednoduché. Každú parcelu museli prácne sceľovať, pretože na Tokaji pozemková reforma prebieha až teraz. Kým dokázali sceliť nejakú rozumnú plochu, zlikvidovať starú výsadbu, pripraviť pôdu na obnovu vinice a dočkať sa prvej úrody, častokrát prešlo aj viac ako desať rokov.

Vinice

Už od začiatku hospodária s veľmi nízkymi hektárovými úrodami, ktoré zvyčajne nepresahujú tri tony. Takto nepreťažujú kry a prirodzene sa zvyšuje aj kvalita, navyše náročné pôdne podmienky a veľmi kamenisté podložie neumožňujú tlačiť úrody do výšin. Na druhej strane však hrozno ponúka výnimočnú kvalitu.

Tú významne ovplyvňuje rôzne pôdne zloženie, ktoré je staré viac ako tristo miliónov rokov. Vinohrady sú vysadené na vulkanických andezitoch, paleoryolit tufoch alebo vrstvách muskovitického pieskovca. Výsledkom je, že do vína sa dostáva extrémna mineralita.

Výhodou je aj kumulovanie tepla takéhoto podložia. To sa cez deň nahreje a v noci odovzdáva teplo strapcom, čím je zabezpečený minimálny výkyv teplôt medzi dňom a nocou. Práve aj toto sa stalo inšpiráciou pre ich logo Slnko a Mesiac. Aj keď majú pocit, že inšpiráciou je ich pracovné tempo, že idú nonstop deň a noc.

Všetko hrozno už viac ako desať rokov obhospodarujú v ekologickom režime, aj keď zatiaľ ešte nevlastnia biocertifikát. Pre Macikovcov je meradlom kvality aj zahraničný export. Pred uvedením na zahraničný trh každé ich víno veľmi podrobne analyzujú priamo v zahraničných laborátoriach, preto musia k jeho výrobe pristupovať naozaj zodpovedne.

My už iba dodávame, že ani jedenkrát sa im nestalo, aby ich víno neprešlo kvôli nejakým nadlimitným hodnotám nežiadúcich prímesí, či nedajbože nepovoleným prídavkom. Pred dvoma rokmi boli vinice teritóriom Jaroslava Macika, st., dnes ich má pod palcom už nastupujúca generácia Macikovcov, Jarov syn Erik.

Nová generácia, nový smer

V roku 2005 sa rodinná rada Macikovcov rozhodla, že šancu dostane ich syn Jaro. Mohol vyrobiť ich prvé suché reduktívne tokajské víno. Urobil tak preto, lebo už vtedy zastával názor, že iba sladké tokajské výbery nedokážu zabezpečiť taký rozvoj firmy a viníc, aký si predstavoval. Tak sa rozhodol zbúrať mýtus, že tokajské vína sú iba sladké a vyrobil prvé tri reduktívne vína.

Ako inak, šancu dostali Furmint, Lipovina a Muškát žltý. Nová línia mala priliehavý názov New generation. Okamžite získala obrovský úspech, na základe ktorého uzrela svetlo sveta aj ďalšia edícia Tokaj Grand. Pod ňou sa fľaškujú vína s vyššími prívlastkami, od neskorého zberu až po cibébový výber. Nové vína obliekli do moderného šatu a o tom, že to bola naozaj dobre odvedená práca, svedčí aj ocenenie za najlepšiu etiketu roka na Slovensku, v Čechách a tiež najvyššie svetové ocenenie WorldStar Global Packiging Award.

Etiketa však niesla dominantné označenie Vinohradnícka oblasť Tokaj, čo stále upriamovalo pozornosť skôr na oblasť, odkiaľ víno pochádza ako na to, o aké víno ide. Prišla preto rázna zmena celej adjustáže. Vznikla edícia Mono, ktorá má monochromatický dizajn a ukryté sú v nej vína iba z jedného vinohradu. Kvôli absolútnej jedinečnosti siahli po úplne originálnej fľaši, ktorá sa vyrába iba vo Francúzsku. Ako prvé víno v tejto edícii bol nafľaškovaný suchý Furmint.

Jedinečný dizajn im sčasti dopomohol otvoriť dvere aj do svetových reštaurácií ocenených Michelinskou hviezdou. K dnešnému dňu ich je dvadsaťtri. Za týmto úspechom však tkvie kus poctivej práce. Tokaj Macik Winery, ako jediné slovenské vinárstvo, nechýbal ani na jednom z ostatných jedenástich ročníkov na jednej z najväčších kontraktačno-obchodných výstav Prowein. Vďaka vytrvalosti a odhodlaniu Macikovcov sa dnes ich vína predávajú v pätnástich krajinách po celom svete.

Čím sú jedineční

Macikovci sa však stále venujú aj výrobe klasických tokajských výberov, ktoré tvoria približne dvadsať percent z ich ročnej produkcie. Pri ich výrobe sa stále držia klasickej receptúry a všetky putňové výbery nechávajú vyzrievať v sudoch minimálne štyri roky, aj keď vinársky zákon povoľuje polovičný čas. Výnimkou však nie sú ani vína, ktoré strávia v sude aj dlhšie ako dekádu. Všetko závisí od toho, ako sa vyvíjajú. Aktuálne majú napríklad v ponuke putňové výbery z ročníkov 2006 a 2009.

Tokaj bol prvou apeláciou na svete, ešte ďaleko skôr ako známa Champagne či Bordeaux. Nie náhodou, veď kvalitný putňový výber je nielen krásny darček, ale vďaka jeho obrovskému archivačnému potenciálu aj veľmi dobrou investíciou. Macikovci sa preto rozhodli vybudovať vínnu banku a začali svojim klientom archivovať vína. K dnešnému dňu je v nej viac ako sto tisíc fliaš.

Tak ako Jaro Macik ml. dostal pred sedemnástimi rokmi šancu vyrobiť svoje víno, v minulom roku získal túto možnosť aj jeho syn Erik. Ten, ako správny lokálpatriot, považuje Tokaj za výnimočnú oblasť. Už od malička pomáhal nielen otcovi v pivnici, ale veľmi veľa času trávil s dedkom vo viniciach, ktoré mu prirástli k srdcu.

Ako mladá nastupujúca generácia má však na víno svoj názor. Prišiel s odvážnou myšlienkou infuzovať víno prírodnou ovocnou šťavou. A takto vznikla nová obchodná značka Hepy Bery. Základ tvorí víno s nižším obsahom alkoholu z ich vinohradov, ktoré je ochutené prírodnou šťavou. Keďže všetky ich vína sú vyrábané v biokvalite, tak našli aj slovenských výrobcov bioštiav.

Dali si záležať aj na tom, aby ani jedno víno z Hepy Bery nebolo dosládzané, neboli v ňom použité žiadne farbivá, jednoducho víno sa iba zmiešalo s kvalitnou šťavou v biokvalite. Ani na stabilizáciu nepoužili žiadne chemické prípravky, iba mikrobiálnu filtráciu. Hepy Bery vnímajú ako vstupnú bránu do sveta vína pre začínajúcich milovníkov vína, či mladú generáciu. Aktuálne Macikovci pracujú aj na viacerých nealkoholických variantoch Hepy Bery.

 

Nielen vínom je človek živý

Jarova manželka Erika je rodená Žilinčanka, ktorá si Tokaj zamilovala už pred viac ako dvadsiatimi piatimi rokmi. Jej najväčším koníčkom je celoživotné vzdelávanie. Vďaka tomu sa plynule dohovorí v piatich svetových jazykoch. Rodina Macikovcov ju oprávnene pasovala za hlavného someliera, pretože toto vinárstvo navštívi ročne mnoho hostí rôznych národností. Robí takmer všetky degustácie a prezentácie vinárstva. Venuje sa tiež celému segmentu ubytovania a pohostinnosti.

Ostatnou novinkou v jej pracovnom portfóliu je viac ako štyridsať včelích rodín, ktoré sú umiestnené priamo vo vinohradoch. Okrem štandardných typov medov vyrába aj rôzne špeciality, ako napríklad levanduľový med. Momentálne sa intenzívne venuje dobudovaniu potrebného vybavenia na apiterapiu. Súčasne buduje aj permakultúrne záhrady, ktoré sa budú ťahať popri vinohradoch.

Keď sa všetko zatvorilo

Macikovci predávajú svoje produkty len do segmentu Horeca, privátnym a korporátnym klientom. No keď prišiel tvrdý lockdown a stratili osobný kontakt, hľadali cestu ako nezanevrieť na svojich zákazníkov. Začali točiť reláciu o varení Tokaj na tanieri, ktorú nájdete na Youtube a popritom vznikol aj nový tématický produkt pod názvom Paleta vína.

Takýmto spôsobom sa snažili vliať svojim zákazníkom aspoň trochu pozitívnej energie. Paleta vína je špeciálne navrhnutý kartón vína, ktorý vyzerá ako malá paleta. Zmestí sa do nej šesť fliaš. Ich zloženie sa počas roku alebo na základe rôznych sviatkov mení. Na bočnej strane má špeciálne navrhnutú pohľadnicu. Pri objednávke na e-shope sa dá do poznámky napísať text, ktorý Vám prepíšu na túto pohľadnicu a takto je možné hocikomu poslať nie kartón, ale paletu vína aj s odkazom či venovaním.

Prví na Tokaji

V roku 2016, ako prví na slovenskom Tokaji, vyrobili šumivé víno z tokajských odrôd, ktoré majú obrovský potenciál aj na výrobu takýchto vín, najmä Furmint. Hneď v prvom ročníku vyrobili tri rôzne sekty. Dva biele a jeden dokonca červený. Biele dostali názvy po synoch Erikovi a Šimonovi. Okrem toho majú ich názvy aj hlbší význam.

Eric v severských jazykoch znamená kráľovský a navyše hrozno na jeho výrobu sa urodilo na hone Kráľovka. Tvorí ho stopercentný Furmint, ktorého kvalitu ocenili aj degustátori na medzinárodnej súťaži Vinalies Internationales v Paríži, kde mu udelili veľkú zlatú medailu a tak porazil aj veľké vína z oblasti Champagne.

Sekt Simoni je odkazom nielen na Jarovho a Erikinho mladšieho syna, ale jeden ich hon nesie názov Šimonov vrch. Je to čistá Lipovina, ktorá sa už tiež stihla zaskvieť na Danube Wine Challange, kde získala ocenenie Víťaz kategórie.
Raritný červený sekt je vyrobený z odrody Alibernet. Vínomilci určite vedia, že táto odroda bola vyšľachtená na ukrajinskej Odese. A Ukrajinci zase vedia, že ich najpoužívanejším ženským menom je Júlia a Júlia je dcérou Jarovej sestry Mišky Macikovej, preto tento sekt nazvali Julia.

V ďalšej vlne šumivých vín sa Macikovci venovali prioritne odrode Furmint. Z nej by čoskoro mali uviesť na trh ročník 2020, ktorý vyzrieval na jemných kaloch dva roky. Zaujímavosťou je, že pilotný ročník 2016 uvoľňovali na trh postupne. So stúpajúcim vekom sa kyseliny pekne zapracovali, a preto sa rozhodli, že úpravou dozážneho likéru sa z kategórie brut presunú na brut natur, alebo aj často označovanú ako zero dosage, teda bez pridania cukru.

Tokaj Macik Winery je prvé vinárstvo na Tokaji, ktoré si robí celú výrobu sektov úplne samo. Vďaka tomu môžu nechať tieto vína vyzrievať dlhšiu dobu a odstreľovať si ich podľa potreby.

Ak budete niekedy uvažovať, či sa máte vybrať na Tokaj, určite to urobte. Vo vinárstve Tokaj Macik Winery budete môcť ochutnať nielen osobité vína, ale zažiť aj neobyčajné ubytovanie, ochutnávku regionálnych špecialít, nabijete sa pozitívnou energiou a spoznáte krásy a zákutia nádherného kusu prírody, akým Tokaj určite je.