Tokaj Macik Winery trochu netradične

Rodinné vinárstvo Macikovcov prichádza s úplne novým štýlom vína. Nové spojenie Furmintu a Lipoviny dostalo názov Roňava. Fermentovalo spolu s dubovými doskami a po dobu dvoch rokov vyzrievalo v tanku na kvasniciach. Víno tak získalo jemný dotyk vanilky a tabaku. Sladkosť evokujúce tóny dúl, žltých sliviek a jabĺk dopĺňajú prírodné nuansy dreveného uhlia a rašeliny. Chuť je v nástupe guľatá, medovo zrelá s ľahkým dotykom dreva a príjemnou šteklivou kyselinkou v závere. V dochuti sa ďalej rozvíja osviežujúca tokajská kyselinka pripomínajúca čerstvé limetky.

Víno dostalo názov podľa rieky Roňava, ktorá bola dôležitá pri vzniku ČeskoSlovenska. Jej koryto rozdelilo Tokaj na slovenskú a maďarskú časť. Spoločná oblasť, ale aj dva národy, ktoré tu žili v symbióze po stovky rokov, sa ocitli na opačných stranách hranice. Tento unikátny mok vznikol preto, lebo víno má ľudí spájať, nie rozdeľovať. Fantastická mohutná a elegantná novinka s jedinečnou fľašovou zrelosťou je spojením 85% Furmintu a 15% Lipoviny.

V „riekovej“ edícii uviedlo toto vinárstvo na trh aj dve červené značkové vína. Bodrog je zaujímavé spojenie odrôd Alibernet, Frankovka modrá a Pinot noir. Ďalším vínom je Tisa, v ktorej sú spojené odrody Pinot noir a Alibernet. Fermentácia a vyzrievanie bolo tiež za prítomnosti dubových dosák, čo je poznať na štruktúre, chuti aj vôni vína.

-jm-