Terra Wylak

Vinárstvu, za ktorým stoja uznávaný enológ Roman Holec a úspešný obchodník Dušan Bajan, sa za krátky čas podarilo to, o čo sa iné snažia dlhé roky.

 

Osobu Romana Holeca slovenskej vinárskej obci istotne netreba zvlášť predstavovať. Spod jeho rúk vzišlo niekoľko vín, ktoré by si zaslúžili prívlastok ikonické. Pre istotu však v skratke pripomenieme jeho profesijný život.
Začiatkom deväťdesiatych rokov nastúpil do mojmírovského družstva ako pivničný majster. Tam vydržal viac ako jedenásť rokov. V roku 2001 odišiel na dva roky k Vladimírovi Mrvovi, v tom čase vychádzajúcej vinárskej hviezde, aby sa roku 2003 opäť vrátil do Mojmíroviec. Bol to on, ktorý v tomto vinárstve nafľašoval prvé vína. Hlavný podiel má aj na návrhu roztrhnutej etikety, ktorá je charakteristická pre toto vinárstvo a používa sa doteraz.
Výraznejší posun v jeho kariére nastal v roku 2008, keď odišiel budovať nové vinárstvo Vinidi. Tam pôsobil ako hlavný technológ nasledujúcich sedem rokov. Následne sa rozhodol ísť vlastnou cestou. Vyriešil to tak, že si založil vlastné vinárstvo.

Ako to vzniklo
Na taký dôležitý krok však potreboval nielen financie, ale aj spoľahlivého partnera. Toho našiel vo svojom mnohoročnom kolegovi Dušanovi Bajanovi, ktorý vo Vinidi pracoval ako obchodný riaditeľ. Od momentu, keď tam nastúpil, si rozumeli nielen pracovne, ale hlavne aj ako priatelia. O to ľahšie bolo rozhodovanie ohľadom založenia vlastného vinárstva.
Vhodný priestor našli doslova iba pár kilometrov ďalej, v obci Veľké Zálužie. Na okraji obce sa nachádzala pivnica s penziónom. V tú dobu bol penzión po zásadnej rekonštrukcii, naopak pivnica a priestory na spracovávanie hrozna si zásadnú rekonštrukciu vyžadovali. Pivnica prešla rozsiahlou rekonštrukciou a zakúpila sa nová vinárska technológia. Naplánovali si objem výroby na tri roky dopredu. V pilotnej kampani 2015 mali spracovať približne štyridsať ton hrozna. Skutočnosť však bola taká, že ju skoro zdvojnásobili. O rok neskôr, aby dokázali pokryť dopyt zákazníkov, museli navýšiť výrobu na 110 ton hrozna. V ročníku 2017 spracovali dokonca ešte o tridsať ton viac. Vtedy si prvýkrát mohli dovoliť väčšiu časť z červených vín nechať dlhšie vyzrievať. Týmto činom sa im podarilo nabehnúť na systém, ktorého by sa chceli držať.

Smer majú jasný
Vína, ktoré si to zaslúžia, a sú to hlavne červené, plánujú nechať vyzrievať tak dlho ako bude potrebné. Tento spôsob výroby je pre Romana Holeca typický už veľmi dlhé obdobie a je potešený, že konečne ho mohol zaviesť aj v Terra Wylak. Pred takmer dvoma rokmi pribudli do ich vinárstva šiesti zdatní pomocníci v podobe dvetisícpäťsto litrových drevených sudov. V niektorých ešte stále zrejú červené vína z prvého ročníka 2015. Zakrátko budeme teda môcť zažiť deja-vú a opäť ochutnať vína z ich pilotného ročníka. Pri našej návšteve sa ešte presne nevedeli vyjadriť, kedy to bude.Robia všetko pre to, aby prémiové červené, vína mohli uvádzať na trh minimálne ako trojročné, a ostatné o rok mladšie. Zistili sme, že v dvoch zo spomínaných šiestich drevených krásavcov zrejú aj biele vína. Konkrétne Chardonnay a Rulandské šedé z ročníka 2017, ktoré by chceli kupážovať s rovnakým vínom, ktoré však vyzrievalo v nerezovom tanku. V akom pomere a kedy je ešte predčasné hovoriť, isté však je, že sa môžeme tešiť na veľmi zaujímavé vína. To však nebudú jediné biele vína s podielom, ktorý vyzrieval v drevenom sude. Zakrátko plánujú nechať malé percento takmer všetkých bielych vín vyzrievať v dubových 500 lit. sudoch. Dokážu si tak zachovať ovocnosť, sviežosť a odrodový charakter, ale zároveň získajú aj guľatosť a plnosť.

Vinice sú veľmi dôležité
Niektorí vinári preferujú možnosť nákupu hrozna, pretože sú presvedčení, že každej odrode svedčí iná lokalita a pôdne zloženie. Navyše sa dokážu dohodnúť a kúpia to najlepšie hrozno. Roman Holec bol však vždy zástancom vlastných vinohradov. Kúpa vhodného pozemku a výsadba nových viníc však nie je malá investícia a v Terra Wylak sa primárne vybrali cestou budovania vinárstva a nákupu potrebnej technológie. Dobrá správa je, že by to už nemalo dlho trvať. Roman a Dušan sa preto začali obzerať po vhodnej lokalite. To sa im so šťastím aj podarilo, „no na ďalšie informácie si budeme musieť počkať“. Plánujú tu vysadiť všetky odrody, ktoré majú vo svojom portfóliu. Nemusí sa tu dariť všetkým, ale Roman je nielen zástancom vlastných viníc, ale aj redukcie úrody. Výhodou vlastných vinohradov je, že si ju urobia podľa vlastných predstáv. Takýmto spôsobom sa dá eliminovať nie úplne stopercentná vhodnosť polohy na niektorú odrodu. To už má overené z pôsobenia vo viacerých vinárstvach a platí to nielen pre modré, ale aj pre biele odrody.

Náš zákazník, náš pán
Okrem výrobných priestorov disponuje toto vinárstvo aj dvoma degustačnými miestnosťami. Ich obrovskou devízou však sú ubytovacie kapacity, kde sa pohodlne vyspí až dvadsaťdva ľudí. Opomenúť nesmieme ani konferenčnú miestnosť, kde sa okrem firemných akcií dajú organizovať aj rodinné oslavy. Majú aj plnohodnotne vybavenú kuchyňu, ktorú by chceli od tohto roku využívať pre svojich klientov častejšie. V pláne sú zážitkové večere, počas ktorých sa budú párovať ich vína s rôznymi gurmánskymi dobrotami.
Roman s Dušanom preferujú osobný prístup k zákazníkom, preto je väčšina z nich aj ich dobrými priateľmi. V máji uplynú tri roky od doby, keď prišli na trh s vínami. Nie je to veľa, ale podarilo sa im za toto obdobie už dosiahnuť to, čo iným vinárstvam trvá podstatne dlhšie. Ich vína možno nájsť v niektorých vínotékach, hoteloch, reštauráciách, či iných gastronomických zariadeniach, ale až sedemdesiat percent z ich predaja tvorí korporátna a privátna klientela, čo je na naše pomery fantastické číslo.
Takýto úspech sa dá dosiahnuť iba vtedy, keď máte aj kúsok šťastia, ale hlavne to robíte zo srdca. Títo dvaja páni budujú vinárstvo, ktoré má veľký potenciál. Samozrejme, že sa to nedá urobiť za niekoľko rokov, ale sú si vedomí, že každé euro, ktoré minuli na rozvoj bolo mierené na to, aby sa ich vinárstvo dokázalo posunúť dopredu a fungovať na zdravých základoch. Ak sa to raz podarí, môžu si povedať, že všetka tá námaha stála za to. V súčasnosti si však, bez ohľadu na to, ako to dopadne, môžeme vychutnávať krásne a osobité vínne moky z tohto mladého a ambiciózneho vinárstva.