Súťaž omšových vín

Tokajské vinárstvo MEA GRATI usporiadalo na začiatku mája 2024 vo Viničkách 1. ročník medzinárodnej súťaže omšových vín IN VINO GRATITUDO. Osobne jej prišli požehnať dvaja arcibiskupi, Mons. Bernard Bober z Košickej arcidiecézy a vladyka Cyril Vasiľ z Košickej gréckokatolíckej eparchie.

Ako názov súťaže napovedá, je určená pre omšové vína. Tie musia byť podľa kánonických predpisov vyrobené z čistého a zdravého hrozna, bez primiešania prídavných látok a výrobca musí mať súhlas od biskupa, ktorému vinár dáva prísľub, že dodrží všetky požadované pravidlá.

Do súťaže sa prihlásilo spolu 62 omšových vín zo Slovenska, Česka, Rakúska, Maďarska a Talianska. Veľmi úspešný bol nitriansky vinár Igor Hanko, ktorý je zároveň aj katolícky farár. Vinárstvo Hankowine sídli v  mestskej časti Krškany vo vinohradníckej osade Bita. Jeho Noria 2022 sa stala šampiónom bielych suchých a Dunaj 2020 šampiónom červených suchými a polosuchých vín.

Noria sa zároveň stala, ako víno s najvyšším bodovým ohodnotením, celkovým slovenským šampiónom. Kategóriu biele polosuché a polosladké vína ovládlo Rodinné vinárstvo Ďurík s Rizlingom rýnskym 2022. Ružovým vínam kraľoval polosuchý Pinot Noir Rosé 2023 z MEA GRATI.

Jediným šampiónom zo zahraničia sa stalo Vino Santo 2008 z vinárstva Pisoni z talianskej oblasti Trento.
Slávnostné odovzdávanie cien, spojené s bohatým sprievodným programom, sa bude konať 14. júna v priestoroch Dolnej brány v Košiciach.

-ph-
Snímky: Vinárstvo Mea grati