Slovenské vína v Londýne

Na začiatku bola smelá myšlienka. Londýn patrí medzi najdôležitejšie európske trhy s kvalitným vínom a tiež intelektuálne centrum novinárov píšucich o víne. Slovenské vína tu však skoro vôbec nepoznajú. Tak pár nadšencov z veľvyslanectva Slovenskej republiky pod záštitou Róberta Ondrejcsáka mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Slovenskej republiky pri Dvore sv. Jakuba v Londýne, dalo hlavy dokopy a vznikol zaujímavý plán, ktorý podporil aj Zväz vinohradníkov a vinárov Slovenska.

Najprv sa uzavrela dohoda s najvplyvnejším existujúcim časopisom o víne, s britským Decanterom. Ako prvý krok, v januári vyšiel prvý článok o slovenskom vinárstve. Druhým krokom bola prezentácia vín a vinárstiev v najlepšom londýnskom vinárskom klube 67 Pall Mall Wine Club pre odborníkov, distribútorov a influencerov. Iba s titulom Master of Wine tam boli piati odborníci, celkom asi sto ľudí.

Nebola to obyčajná ochutnávka, ale boli tam ľudia, ktorí svojimi článkami či obchodnými rozhodnutiami ovplyvňujú celé vinárske regióny. Prišli naozaj špičkoví vinári zo Slovenska, od Malokarpatskej oblasti, cez Juh až po Tokaj, menovite Magula – rodinné vinárstvo, Strekov 1075, Mátyás Családi pincészet – Rodinné vinárstvo, Slobodné vinárstvo, Bott Frigyes, Tokaj Macik Winery, Martin Pomfy, Château Topoľčianky, Vinárstvo Habsburg a Karpatská Perla.

Ďalším krokom bude článok v Decanteri, už o samotnej ochutnávke aj s hodnoteniami slovenských vín, ktoré sa potom dostanú aj do ďalších čísiel.

-ro-