Rosé od Eychennovcov

Vinárstvo Domaine de la Barthe z franzúzkej oblasti Languedoc, ktorého dušou je naša rodáčka Viera Eychenne, nedorába iba plne južansky lahodné červené vína, ale aj úspešné rosé. Vydaril sa aj ročník 2017.
Páčilo sa aj známej vínnej žurnalistke Jancis Robinson ktorá mu, ako jednému z mála languedockých vín, dala 17 bodov z dvadsiatich a označila ho ako úžasne. Navyše mu predpovedá výbornú kondíciu až do roku 2020. A ako sa páčilo nám?
Farba vína je pekne ružová, či skôr čerešňovo ružová. Vôňa pôsobí príjemne šťavnato, prejavuje sa dužina čerešní, nasleduje závan mediteránnych bylín a pevný minerálny tón. Celkovo je vôňa veľmi príjemná, čistá a svieža. V chuti je víno bohaté. Vďaka plnému telu a vyzretému ovociu aj sladkasté, ale s pekne sekundujúcou kyselinkou, ktorej ho robí šťavnatým a sviežim. Okrem šťavnatých čerešní sa objavuje aj trošku sladkých žltých plodov. Víno je pozoruhodné svojou štruktúrou, ktorá je tvorená jemným tanínom a aj minerálnou textúrou. V dochuti sa objavujú príjemné sladké záhradné jahody. Víno je teplejšie bacuľatejšie a možno o čosi mäkšie ako naše rosé, ale rovnako príťažlivé a možno ešte elegantnejšie.
Dá sa zohnať aj na Slovensku.