Rodinné vinárstvo Kasnyik

Tomáš a Gabriel Kasnyikovci založili svoje vinárstvo v rodnej obci Strekov. Pestovanie hrozna a výroba vína sa tu považujú za tradíciu, ktorej pokračovanie je úlohou každej novej generácie. Táto bratská dvojica sa jej zhostila viac ako zodpovedne a z plodov ich práce ťaží celý región.

 

Ďalším významným míľnikom v ich vinárstve bol ročník 2014. Vtedy sa rozhodli vo vinici používať iba bio ochranu. Z vinohradníckeho pohľadu to vôbec nebol najideálnejší ročník, ale aj napriek tomu prechod s drobnými stratami zvládli.

Momentálne obrábajú deväť hektárov viníc. Časť je vlastných a sedem hektárov majú v prenájme. Od roku 2017 sú v bio režime obrábané všetky. Redukovaná úroda a bio ochrana nie sú vôbec lacný špás. V ostatnom ročníku vyčíslili náklad na kilogram hrozna na dva a pol eura, čo je približne päťkrát viac ako pri konvenčnom pestovaní.
Kasnyikovci ale vedia, že ak chcú robiť vína, aké si predsavzali, je to jediná cesta. Ak si navyše uvedomíme, že ich spôsob výroby je dosť rizikový, pretože nie každé víno sa im vydarí, tak to veru nie je jednoduché. Ak sa to podarí, do fľaše sa dostáva mok v plnej kráse, bez zásahov či dolaďovania, jednoducho ide s vlastnou tvárou na trh.

Aké teda sú?

Sortiment sa časom vyvinul tak, že momentálne možno ich biele vína rozdeliť do troch kategórií. V prvej sú zaradené vína, na výrobu ktorých sa hrozno najskôr pomlelo, odstrapilo a nechalo v sude spontánne rozkvasiť. Následne vyzrievalo na sedimente a držalo sa bez pridania síry čo najdlhšie. Pred fľaškovaním sa tieto vína filtrujú, ale iba veľmi jemne.
Druhý typ vyrábajú tak, že do drevených sudov sa dajú ručne odstrapené bobuľky hrozna, ktoré sa následne zalejú vylisovaným muštom. Potom nasleduje spontánne kvasenie. Ďalšou kategóriou sú takzvané oranžové, pri výrobe ktorých používajú spôsob ako pri výrobe červených.

Odstrapené hrozno sa nechá prekvasiť bez lisovania a počas celej alkoholovej fermentácie je mladé víno v kontakte so šupkami.
Od minulého ročníka pribudli aj sekty. Celý proces, aj odstreľovanie, si robia sami. Zaujímavosťou je, že namiesto tirážneho likéru používajú hroznový mušt.

Je jedno, o ktorú kategóriu ide, z každej sa fľaškuje iba víno, za kvalitou ktorého si stoja. Bratia Kasnyikovci sa nesnažia za každú cenu presvedčiť milovníkov vína, ktorí ich navštívia, že tie ich sú jediné hodné pozornosti.
Strekovský vínny festival

Tomáš Kasnyik je aj otcom a realizátorom Strekovského vínneho festivalu. Na začiatku toho bol fakt, že o kvalite a výnimočnosti strekovského vína vedeli iba domáci. Mnohí z nich dopestované hrozno predávali. Akonáhle sa však previezlo za tabuľu obce, akoby zázrakom získalo iný pôvod.
Tomášovi preto napadla myšlienka, že miestnemu vinárstvu treba dať nový impulz. Vtedy vznikla idea zorganizovať vínny festival priamo vo vinohradníckej osade nad Strekovom. Tento zámer predniesol na zasadnutí obecného vinárskeho spolku.

Na počudovanie sa nestretol s pochopením. Svojej idei sa ale nevzdal a prvý ročník urobil aj tak, na svoje náklady.
Prišlo naň viac ako dvetisíc ľudí. Odvtedy sa ich počet každý rok zvyšoval, v ostatných rokoch sa zastavil pri čísle deväťtisíc. Dnes už patrí medzi najvyhľadávanejšie na Slovensku a je jednoznačne najnavštevovanejší.

Najväčším zadosťučinením je však v očiach Tomáša Kasnyika pohľad na strekovský chotár, ktorý je takmer celý ukážkovo obrobený. Navyše obec Strekov je výrazne zapísaná na vinohradníckej mape Slovenska a každý milovník vína vie, kde sa táto rázovitá vinohradnícka dedinka nachádza.
Hneď od pilotného ročníka boli pozvaní, okrem domácich, aj vinári zo vzdialenejších kútov. Najmä tí, ktorí nakupujú najviac strekovského hrozna, ale aj významní regionálni vinári. Zastúpenie tu majú aj zaujímavé domáce vinárske regióny, ako napríklad Tokaj, či rôzne spriaznené zahraničné vinárstva.

Od začiatku je zavedený žetónový systém, pretože podľa Tomáša Kasnyika má každé víno svoju hodnotu. Návštevníci sa potom nesprávajú k vínu iba ako k prostriedku na opitie, ale cielene vyhľadávajú také, ktoré majú radi. Takto si nielen víno, ale aj oni zachovajú dôstojnosť.

U Kasnyikovcov to nie je iba o víne

Možno ste už niekedy zažili ochutnávku, počas ktorej vám dali určitý počet vzoriek, porozprávali príbeh o vinárstve a v stanovený čas sa jednoducho skončila. Tak to určite nie je prípad tohto vinárstva. Ak Kasnyikovci cítia, že by ste z ich strany nemali dostať kompletnú starostlivosť, tak degustáciu jednoducho nepotvrdia. Ak však jednu z nich zažijete, určite tak skoro na ňu nezabudnete.
Samozrejme, že ľudia sem merajú cestu hlavne kvôli vínu, ale bez poctivej domácej strekovskej kuchyne by to veru nebolo ono. Tá je naozaj veľmi bohatá a spolu s miestnym vínom dokáže vyčarovať kombinácie, kvôli ktorým sa sem ľudia, hľadajúci ozajstné zážitky, tak radi vracajú.

Preto sa nikdy nedá dopredu povedať, ako dlho bude trvať. Jednoducho dovtedy, kým bude panovať dobrá nálada. V priemere však nekončí skôr ako po piatich hodinách. V priebehu tohto času ľudia dostanú naozaj kompletný balíček informácií, zážitkov, dobrého vína, a hlavne neopakovateľných vnemov.

Nateraz sa všetky takéto vínne radovánky presunuli do vinohradníckeho domčeka nad obcou, kde je síce menšia, ale veľmi útulná degustačná miestnosť. Pomestí sa tu približne pätnásť ľudí, ale na jeho presklenom priedomí aj raz toľko. Dôvod je celkom prozaický. Budova vinárstva sa momentálne rekonštruuje. Aby sme boli úplne presní, bola zrovnaná so zemou a na jej mieste už rastie nový vinársky chrám bratov Kasnyikovcov. Dokončený by mal byť koncom roka, takže priaznivci tohto vinárstva sa veru majú na čo tešiť.