Región ožíva vďaka projektu Dunavin

Oblasť v okolí rieky Dunaj na slovensko-maďarskom pomedzí poskytuje výborné podmienky na pestovanie viniča aj výrobu vína. Napriek tomu je to však v súčasnosti trochu zabudnutá. S cieľom zlepšiť tento stav a zviditeľniť miestnych vinárov sa spojili producenti z oboch strán Dunaja a vznikol projekt so skráteným názvom DUNAVIN.

Je financovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a zapojili sa doňho vinári zo strekovského a štúrovského vinárskeho regiónu na našej strane hranice a z oblasti Neszmély, Mór a Eyek u našich susedov. Realizácia začala v januári tohto roka, končí v auguste a zahŕňa viacero aktivít.

V letnom období tak mohli návštevníci zavítať do kultúrneho domu v Kamenici nad Hronom, kde sa 6. augusta konal Festival Podunajských vín a pri rytme krásnej muziky tu asi 100 návštevníkov degustovalo pestrú paletu vzoriek vín. Na túto akciu priamo nadviazalo otvorenie miestnych pivníc, kde bolo možné od 6. do 7. augusta navštíviť vinárov priamo v ich kráľovstve. Atmosféru tohto výnimočného podujatia dotváral aj sprievodný program v podobe hudobných vystúpení.

Na vzniku tohto zaujímavého projektu sa podieľala z maďarskej strany Katedra vinárstva na Univerzite sv. Štefana v Budapešti a na slovenskej strane Občianske združenie vinárov a vinohradníkov SZKALA v Kamenici nad Hronom.

 

Zoznam vystavujúcich vinárov a združení:
Južnoslovenská vinohradnícka oblasť
BM Wine – Kamenica nad Hronom
Bóna Winery – Bátorové Kosihy
Chateau Rúbaň – Rúbaň
Dorna Ferenc – Nána
Felvidékiborok.sk – Árendás (Mužla), Borvin (Bátorové Kosihy), Zalaba (Mužla)
Hacskó György – Kamenica nad Hronom
Itat-lak – Kamenica nad Hronom
Korvin – Kamenica nad Hronom
Kövesd! – Kamenica nad Hronom
Pivnica Geönczeöl – Kamenica nad Hronom
Pivnica Pomozi – Pastovce
Színai Tibor – Malá nad Hronom
Údolie 3 riek – Bott Frigyes (Mužla), Mátyás (Nová Vieska), Kasnyik (Strekov)
Világi Winery – Chlaba

Neszmélyi Borvidék (Maďarsko)
Horváth Pince – Tata
Kősziklás – Neszmély
N3 Borműhely – Neszmély
Petőcz Pincze – Ászár
Rábai Winery – Neszmély
Simecz Pince – Neszmély
Stróbl Borház – Neszmély
Szivek Pince – Kesztölc