Prémiové cuvée Perešek

Robiť kupáže vín je výzva. Pokiaľ sa podarí, môže vzniknúť víno, ktoré reprezentuje vinárstvo naveky. S touto nemalou ambíciou vzniklo vo vinárstve Velkeer jedno také s názvom Perešek. Tak sa volá hon, na ktorom sa rozprestierajú ich vinice. Ako už názov vína naznačuje, ide o kupáž červených vín z celého tohto vinohradu.

Prvotným cieľom bolo vytvoriť komplexné červené víno, ktoré vierohodne reprezentuje terroir a odrody v každom roku. Pri zrode Perešeku sa dôraz kládol hlavne na komplexnosť, noblesu, dlhú, ale pritom jemnú chuť. Použili preto odrody, ktoré v tomto vinárstve majú vysadené v menšom rozsahu, ale každoročne dosahujú výborné parametre. Nakoniec padla voľba na Frankovku modrú a Rudavu, ktoré v tomto cuvée hrajú prím. Citlivo však boli dotvorené aj vínom z odrody Dunaj a Merlot.

Pomer použitých odrôd sa rok čo rok môže líšiť, pretože dôraz bude kladený na samotné víno a nie na zachovanie pomyselného pomeru. Nesmierne dôležitý je aj výber sudov, v ktorých Perešek vyzrieva. Zvolená bola kombinácia zemplínskeho a francúzskeho duba, ktoré sa kombinujú nielen podľa pôvodu dreva, ale aj podľa veku daného suda. Perešek je víno, ktoré by vo vinárstve Velkeer chceli vyrábať každoročne, a tým ponúknuť svetu pohľad do ich vinohradu rok čo rok. Pridanou hodnotou by v priereze ročníkov mala byť možnosť pochopiť vývoj samotného vinohradu, priebeh počasia a vinifikáciu. Jednoducho Perešek by mal byť vínom vinohradu.

-jm-