Predium Vráble

Nové vinárstvo Prédium je viac ako veľkou nádejou prinavrátenia nielen zašlej slávy vrábeľského vlašáku, ale aj rozmachu vinárstva v okolí Vrábeľ.

 

V ostatnom období býva pravidlom, že za veľkolepými vinárskymi projektami sú financie z iných oblastí. Vinárstvo Prédium je však výnimkou. Stoja za ním Milan Solár a Karol Prúša. Pán Solár pracoval vo vinárskom biznise takmer dvadsať rokov. Potom si síce dal dva roky oddych od vína, ale do tohto sveta sa vrátil vo veľkom štýle. Jeho spoločník Karol Prúša pochádza z moravskej vinárskej rodiny, ktorá sa v tomto biznise pohybuje takmer päť dekád. Už niekoľko rokov koketovali s myšlienkou založiť si spoločné vinárstvo. Čas na jej zhmotnenie dozrel v roku 2015.

Keď šťastie zaúraduje

Už pri zrode prvej myšlienky založenia vinárstva obaja vedeli, že ak chcú uspieť na vinárskom trhu, musia priniesť niečo nové. V takomto duchu aj k celému projektu pristupovali. Vytipovali si niekoľko zaujímavých vinohradníckych lokalít. Aj s prispením šťasteny sa im podarilo odkúpiť dvadsaťpäťhektárovú vinicu v neďalekej obci Tehla.

Jej vtedajší majiteľ už nechcel pokračovať v pestovaní viniča, tak sa s ním dohodli, že celú výmeru, určenú na likvidáciu, odkúpia. Následne začali hľadať vhodný priestor na spracovanie hrozna a výrobu vína.

Vtedy šťastena zaúradovala opäť. Na vrábeľskom vinohradníckom kopci sa im podarilo odkúpiť ucelenú dvanásťhektárovú parcelu. Od tridsiatych rokov minulého storočia patrila pánovi Šikovi. Vtedy ju mal ešte vysadenú na koloch. Aj po II. svetovej vojne sa tu pokračovalo s pestovaním hrozna. Koncom osemdesiatych rokov mala prejsť vinica rekonštrukciou.

Bola kompletne vyklčovaná, ale obnovená už nie, pretože prišla zmena režimu. Ešte pred siedmimi rokmi slúžila táto poloha na pestovanie jednoročných poľnohospodárskych plodín. Vďaka tomuto novému vinárstvu tak mohla opäť začať produkovať víno výnimočnej kvality. Z historických záznamov je známe, že vrábeľská viničná hora je rozdelená na štyri lokality. Tá, na ktorej bolo vybudované toto krásne vinárstvo, sa nazýva Prédium. Odtiaľ pochádza aj jeho samotný názov.

Od začiatku sa snažia o ekologický prístup

Od vysadenia prvého štepu, či vykopania základov pristupovali k vinárstvu tak, aby zanechali čo najnižšiu uhlíkovú stopu. K hydroregulácii významnou mierou prispieva aj zelená strecha. Spevnené plochy okolo vinárstva a strecha samotná sú zdrenážované do najnižšieho bodu, kde je umelo vytvorené jazierko. Voda z neho sa následne používa na závlahu.

Samozrejmosťou sú v medziradiach vysiate špeciálne bylinné zmesi, ktoré tiež napomáhajú zadržiavaniu vody. Zaužívanú bylinnú zmes obohatili aj o medonosné druhy, čo využíva miestny včelár, ktorý tu má umiestnené svoje úle.

Pri takomto obhospodarovaní je jasné, že nepoužívajú žiadne insekticídy, ale oni zašli ešte o krok ďalej. Príkmenné pásy poctivo okopávajú bez použitia herbicídov. Celá táto snaha je ďalším kúskom skladačky ich pohľadu na výrobu vína, ktorá je postavená na ekologických princípoch obrábania.

Predium Vráble
Vedeli, čo chcú

Pri zakladaní vinice nehnojili paušálne, ale najskôr si v nemeckom laboratóriu dali urobiť podrobný rozbor pôdy. Následne jednotlivým polohám dodali presne potrebné živiny.

Ich precíznosť pri zakladaní vinice neskončila len tu. Veľký dôraz kládli aj na výber vhodných klonov jednotlivých odrôd, ktoré budú čo najlepšie vyhovovať ich polohe. Získané očká si dali v Rakúsku naštepiť na vybrané podpníky.

Okrem rokmi overených odrôd, ako sú Rizling vlašský, Semillon, Rizling rýnsky či Veltlínske zelené, ktorým sa tu vždy darilo, vsadili aj na Rulandské šedé a biele, Tramín červený, Pálavu, Irsai Oliver, Muškát moravský či Chardonnay. Z modrých odrôd svoje miesto dostala u nás rokmi overená Frankovka modrá, ale aj populárny Dunaj, Alibernet či Pinot noir.

V naozaj bohatej odrodovej skladbe nechýba ani svetoznámy Sauvignon. Pri tejto odrode by sme sa chceli trochu zastaviť. Pomerne často sa stretávame aj v našich vinárstvach s niekoľkofázovým zberom tejto odrody. Vo vinárstve Prédium však urobili aj veľmi málo vídaný počin. Vo svojich viniciach si vysadili nie jeden, ani dva, ale hneď tri rôzne klony, ktoré oplývajú rôznou intenzitou arómy po čerstvo pokosenej žihľave.

Takýto aromatický profil sa pri odrode Sauvignon objavuje najmä pri skorších zberoch, ale v tomto vinárstve sme sa presvedčili, že v ich prípade je to naozaj záležitosť klonu, pretože intenzívnou žihľavovou arómou nás ohúril aj predstaviteľ z ostatného ročníka, zaradený do kategórie bobuľový výber.

Základ je hrozno

Ako sme už skôr spomínali, hrozno vo vinárstve Prédium pestujú podľa ekologických princípov. Okrem toho sa úrodu snažia redukovať tak, aby hrozno pri zbere dosiahlo cukornatosť minimálne 21°NM, teda aby bolo zaradené do kategórie neskorý zber. Jeho samotné spracovanie je veľmi šetrné. Začína na streche vinárstva. Tu sa hrozno odstrapí a gravitačne sa dostane do časti vinárstva, kde prebieha odkalovanie a kvasenie.

Pri odkalovaní sa vyhýbajú používaniu rôznych enologických prípravkov. Spoliehajú sa iba na chladenie. Počas kvasenia sa zameriavajú na správne dávkovanie výživy. To je dôvod, prečo sa každý jeden tank denne kontroluje aj niekoľkokrát.

Zaujímavosťou v tomto vinárstve je, že každá, aj aromatická odroda vyzrieva aspoň určitý čas aj na hrubých kaloch. Tento krok odôvodnil hlavný technológ Jozef Záhorský tým, že si to môžu dovoliť vďaka tomu, že najväčšie nečistoty sa oddeľujú už pri odkalovaní muštu.

Samotné kvasenie a vyzrievanie vína už potom prebieha v pivnici v nerezových tankoch, alebo v drevených sudoch. Tieto pivničné priestory sa nachádzajú približne sedem metrov pod zemou, čím sa dá prirodzene zabezpečiť takmer konštantná teplota nielen v zime, ale aj v lete.

 

Keď človek vie, čo robí

Budova tohto vinárstva púta pozornosť už z diaľky. Jej moderné prvky sú dokonale zladené s potrebnou funkčnosťou. Takáto vzácna súhra môže vzniknúť iba vtedy, ak sa remesla chopí človek, ktorý vie, čo robí. Vinárstvo Prédium je architektonickým dielom Pezin­čana Radovana Rusnáka.

Jedným dychom však musíme dodať, že okrem navrhovania jedinečných projektov je aj vášnivým vinárom. Takéto vzácne profesné spojenie je vidieť na každom kúsku vinárstva Prédium. Jeho jednotlivé časti sú navrhnuté tak, aby dokonale plnili svoj účel.

Ako vo väčšine vinárstiev, aj v tomto sú jeho súčasťou nielen výrobné, ale aj prezentačné priestory. Majitelia sa rozhodli, že do výrobných častí zakomponujú aj presklené steny, aby návštevníci videli ako a kde vznikajú ich vína. Tie si môžu vychutnať buď v degustačnej miestnosti, alebo aj priamo v predajni, ktorej dominuje obrovská vínová fľaška postavená zo starých tehál, v strede ktorej je stôl so stoličkami pripravený na menej početné ochutnávky.

Raritou vinárstva Prédium je aj reštaurácia Semillon. Pod patronátom ju má šéfkuchár Roman Borovský, ktorý má veľmi bohaté medzinárodné skúsenosti. Svoje kuchárske schopnosti si cibril nielen u nás na Slovensku či v stovežatej Prahe, ale aj vo viacerých zahraničných reštauráciách a hoteloch. Pochváliť sa môže napríklad pôsobením v belgickej michelinskej reštaurácii Kommilfoo, či dokonca v reštaurácii Koks, ktorá bola ocenená michelinskými hviezdami dvoma.

Vinárstvo Prédium sa plánuje zamerať hlavne na riadené ochutnávky priamo vo vinárstve, aby si návštevníci mohli okrem vín vychutnať zážitkovým spôsobom aj vynikajúcu gastronómiu v nádhernom areáli vinárstva, kde môžu načerpať pozitívnu energiu z okolitých viníc.