Poznáme víťazov súťaže o najlepší Rizling vlašský

„Rizling to je taká odroda, ktorá nám dáva tak povediac každodenné víno, ale vie sa obliecť aj do sviatočného šatu, čím dokáže rozveseliť aj pochmúrne časy a zohriať naše duše“. Toľko citát nášho popredného šľachtiteľa, Ing. Ondreja Korpása, CSc. o tejto zaujímavej odrode, ktorá sa už roky spája aj s obcou Svätý Peter.

Tradičná súťaž o najlepší Rizling vlašský, kde sa hodnotí a porovnáva kvalita Rizlinga vlašského z rôznych miest Slovenka a z niektorých susedných štátov, sa v tomto roku konala už jedenástykrát. V piatok 13. mája sa stretli odborníci nielen zo Slovenska, ale aj z Čiech a Maďarska, v nádherných priestoroch vinárstva St. Petrus Vini vo Svätom Petre, aby predegustovali 225 vzoriek vína z tejto odrody a vybrali tie najlepšie.

Organizačne túto akciu pripravuje tradične Spolok vinárov svätého Urbana vo Svätom Petre a na úvod všetkých pozdravil a privítal pán Viliam Zsidek, ako aj starosta obce Svätý Peter Ing. Jozef Jobbágy a pán Ing. Ondrej Korpás, CSc. Jednotlivým komisiám predsedali také zvučné mená, ako sú Ing. Miroslav Petrech, Alojz Masaryk, doc. Ing. Štefan Ailer, PhD., Ján Kovács a Ing. Koczor Kálmán.

V rámci stobodového systému sa zameriavala komisia na vzhľad, vôňu, chuť a celkový dojem, hodnotenie bolo zabezpečené na tabletoch. A víťazi? Titul šampióna získalo vinárstvo Achberger, s.r.o zo Svätého Jura a Vinárstvo Štefaňák z Modry, veľké zlato si odniesli spoločnosti Vican – rodinné vinařství Mikulov, Chateau Belá a Schmidt Attila.