Pegas – Pavol Gaži

Základy tohto rodinného vinárstva z Častej položil začiatkom deväťdesiatych rokov Peter Gaži. V roku 2004 prebrali opraty do svojich rúk jeho deti Pavol a Zuzana, ktorí ich vinárstvu vdýchli nový život a smerovanie.

 

Peter Gaži pracoval ako vedúci v bratislavskom prístave. Víno poznal nielen z pohára, veď jeho predkovia sa už deväť generácií venovali ovocinárstvu, pestovaniu hrozna a, samozrejme, aj výrobe vína. Rodinné tradície preto ctil aj on a už počas bývalého režimu vyrábal víno nie­len pre vlastnú spotrebu, ale aj pre svojich priateľov. Zmena politických pomerov ho nezaskočila, práve naopak, dlho na ňu čakal a výrobu vína hneď zoficiálnil. V tej dobe sa venoval hlavne sudovému vínu, ktoré sa tešilo veľkej obľube. Takto to fungovalo vyše desať rokov. Ľudia však začali vyhľadávať aj odrodové vína a ak chcel držať krok s dobou, musel sa prispôsobiť. Cítil však, že už to nezvládne sám, tak do firmy pribral aj svoje deti. Po pár rokoch najstaršej dcére Katke prestal chutiť vinársky chlebík a rozhodla sa, že sa podielu vo vinárstve vzdá.
Nová mladá krv jej súrodencov Pavla a Zuzany priniesla do plachiet ich vinárstva čerstvý vietor. Pavol sa začal viac venovať výrobe prívlastkových vín a marketingu, Zuzana legislatíve a účtovníctvu. Otec si zobral pod ochranné krídla vinohrady, v ktorých je, podľa možnosti každý deň, aby dopestoval hrozno v čo najlepšej kvalite.
Ani Gažiovci to však zo začiatku nemali ľahké. Obhospodarovali skoro tridsať hektárov viníc, ale väčšinu z nich mali iba v prenájme. S vlastníkmi viedli nekonečné debaty o tom, aby podsadili vyhynuté kmienky, opravili drôtenku, či vymenili stĺpy. Dohody sa ale rodili len veľmi ťažko, preto rodinná rada prehodnotila situáciu a rozhodla, že investovať budú radšej do vlastných vinohradov. Časom zistili, že to tiež nebude jednoduché. Krôčik po krôčiku však skupujú opustené parcely. V mnohých prípadoch pripomínajú divoký prales a práve oni im opätovne vdychujú vinohradnícky život. „Za vyše desať rokov sme dokázali dať dokopy skoro osem hektárov viníc v doľanskom chotári. Ďalších tri a pol máme pripravených na výsadbu,“ vysvetľuje s hrdosťou Pavol Gaži.
Starí rozumní sedliaci hovorievali: „Prikry sa iba s takou perinou, na akú máš.“ Tejto múdrosti sa drží aj Pavol a do obnovy vinárstva či vinohradníckej techniky investuje iba peniaze, ktoré si zarobí z predaja vína. Možno to trvá trochu dlhšie, ale je bez stresov, či dokáže splátku úveru splatiť včas alebo nie. Na dvore vinárstva nie sú preto zaparkované žiadne drahé štvorkolesové tátoše, teda, ak nerátame vinohradnícke traktory. Hmotné hodnoty sú ukryté v lise, tankoch, či inej dôležitej vinárskej a vinohradníckej technike.
Pri našej návšteve nám Pavol ukázal aj starý sedliacky dom, ktorý plánuje prerobiť na malý penzión s degustačnou miestnosťou. Z vonku ho čaká ešte dosť práce, ale v interiéri je rekonštrukcia skoro hotová. S citom profesionála dokázal zachovať pôvodný štýl. Odhalil drevené stropy, hrady a priznané nechal aj kamenné múry z bridlice, čím vytvoril priestor, kde víno chutí ešte lepšie. K dokončeniu chýbajú už iba detaily, ale dozvedeli sme sa, že slávnostné otvorenie novej časti vinárstva bude musieť trochu počkať. Prednosť dostali vinohrady. Vedľa ich dva a pol hektárovej parcely, na ktorej majú vysadený Tramín červený, sa im podarilo dokúpiť ďalšie, viac ako štyri hektáre úplne zanedbanej vinice. Tri roky sa s ňou pasovali, aby ju dokázali pripraviť na výsadbu. Na jeseň ju čaká ešte hlboká orba, aby sa na jar budúceho roku mohlo začať s výsadbou. K osvedčeným odrodám, ktorým sa na tejto hlinito-kamenistej pôde darí, pribudne aj Iršai Oliver, Dunaj, či Sauvignon. „Uvidíme, ako to vypáli. Dúfam, že miestna pôda im sadne minimálne tak dobre, ako Veltlínskemu zelenému či Hronu, ktoré nám každý rok robia veľkú radosť,“ prorokuje Pavol Gaži.
Dúfajme, že sa im to podarí, pretože toto malé rodinné vinárstvo má svoje priority veľmi dobre usporiadané. Vidina vlastných vinohradov je síce investícia, z ktorej bude profitovať až nasledujúca generácia, no pri tomto biznise sa na niektoré rozhodnutia nedá pozerať iba cez prísnu finančnú optiku. Oveľa dôležitejšie hodnoty sú srdce a oduševnenie vinára, ktoré má Pavol Gaži naozaj na rozdávanie. Ak si k tomu domyslíte jeho voňavý Veltlín, či mohutný a očarujúci Hron, zážitok z návštevy tohto vinárstva bude niekoľkonásobne umocnený.