Odišiel pán vinár

 

Väčšina ľudí sa už nevie dočkať dôchodku s vidinou bezstarostného užívania si voľných dní. K takýmto určite nepatril Ján Regenda.

Po odchode na zaslúžený odpočinok si spolu s manželkou v roku 2003 založili vinárstvo v obci Prietržka. Bol to nielen odvážny, ale aj záslužný krok, pretože v tomto kraji na východe republiky je vinárstiev ako šafranu. Pán Regenda, ako miestny rodák, vycítil obrovský potenciál tohto miesta, čo sa nakoniec aj potvrdilo. Pôda s vulkanickým podložím, vysokým obsahom tufu a lávových kameňov ideálne absorbuje intenzívne slnečné žiarenie. Spolu s neustálym prúdením vetra a strmým terénom vytvára priaznivé podmienky pre pestovanie hrozna. Vinič zo sopečného podložia vstrebáva minerálne látky, ktoré dodávajú týmto vínam špecifický charakter.

Už od prvej kampane nepoužíval žiadne enzýmy a aj so sírou narábal veľmi opatrne. Vďaka šetrnému pestovaniu, integrovanej ochrane a úplnému vylúčeniu pesticídov majú tieto vína nielen nepopierateľne pozitívny účinok na zdravie, ale aj jedinečný prejav. Viacerí vinárski odborníci považujú vína z tohto vinárstva za skutočne špičkové. Preto aj nás správa o náhlom odchode pána Regendu veľmi hlboko zasiahla.

Jeho rodine vyslovujeme úprimnú sústrasť.