Národný salón vín Slovenskej republiky 2019

Tento rok sa konal štrnásty ročník našej najprestížnejšej súťaži vín. Zúčastniť sa jej môžu iba vína vyrobené v Slovenskej republike z hrozna pochádzajúceho zo Slovenskej republiky. Organizuje sa ako finále súťažných degustácií vín uskutočnených v Slovenskej republike na nominačných výstavách uvedených v jej štatúte. Odborným garantom je Zväz vinohradníkov a vinárov Slovenska.

Kolekcia Národného salónu vín Slovenskej republiky je reprezentatívnym výberom najlepších slovenských vín. Do kolekcie bude zaradených sto bodovo najvyššie ohodnotených vín, ktoré získajú oprávnenie používať označenie Národný salón vín Slovenskej republiky 2019. Koná sa v dvoch kolách. V prvom sa hodnotia ružové, šumivé a vína z aromatických odrôd a v druhom všetky ostatné.

Šampiónmi v prvom sa stali ružový polosladký Cabernet Sauvignon 2018 z vinárstva Dubovský & Grančič, najlepší predstaviteľ rovnakej odrody a farby, ale v suchom prevedení je od vinárskej dvojice Mrva & Stanko.

Medzi šumivými exceloval Hubert Cabernet Sauvignon blanc de noir NV z vinárstva Hubert J.E. a kategóriu tichých, bielych suchých, polosuchých a polosladkých vín vyhral Muškát žltý 2017 od manželov Ostrožovičovcov.

V druhom kole sa víťazmi kategórií stali sladký Aurélius 2017 z KARPATSKEJ PERLY, červený Cabernet Sauvignon 2015 od Milana Skovajsu, polosuchý Furmint 2017 a Tokajská výberová esencia 2000 taktiež od manželov Ostrožovičovcov a suché Veltlínske zelené SurLie 2017 zo Zámockého vinárstva.

Aktuálna stovka vín bude opäť celoročne umiestnená v pivniciach Apponyiho paláca v Bratislave.