Na Slovensku vyčíňali krúpy

Kým sa dostane hrozno do pohára musí si prejsť dlhú a náročnú cestu. V živote vinohradníka však niekedy môžu nastať aj také situácie, že hrozno skončí svoju púť, v podstate skôr ako ju začne. Desiateho júna si budú vinohradníci na južnom Slovensku pamätať ešte veľmi dlho.

Búrka pripomínajúca scénu z apokalyptického filmu sprevádzalo extrémne krupobitie, ktoré sa najmä v Šuranoch, Svodíne a Strekove postaralo o predčasnú a hlavne neželanú oberačku. Kým v Strekove a v okolí mesta Šurany na viničných kroch ostala aspoň nejaká listová plocha a strapce, ktoré sa z najväčšou pravdepodobnosťou aspoň z časti obnovia a bude z nich nejaká úroda, v obci Svodín na kroch ostali takmer iba holé letorasty.

Pri práci vinohradníka treba rátať aj s takýmito situáciami, ale pri pohľade na tieto snímky veru zabolí srdce každého, kto pestuje vinič. Tí, ktorí si ho iba vychutnávajú by sa mali zamyslieť aký je niekedy ťažký zrod vína a keď sa budú najbližšie rozhodovať aké vínko si kúpia, tak nech podajú pomocnú ruku aj vinárom z týchto oblastí.

-jm-