Na Biel Vinalia sa prepisovala história

Na osemnástom ročníku nominačnej súťaže vín Biel Vinalia sa prepisovala história. Snom asi každého vinára je vyrobiť výnimočné víno, alebo také, o ktorom sa bude ešte dlho rozprávať.

Na súťažiach sa kvalita hodnotí bodovým systémom. Na väčšine z nich dosiahne zlatú medailu víno, ktoré získa osemdesiatosem bodov. Ak dostane ešte o štyri body viac môže sa pýšiť veľkou zlatou medailou.

Pomyselnú magickú hranicu sto bodov však doposiaľ nedosiahlo u nás žiadne víno. V zahraničí sa tejto veľkej pocty dostalo už niekoľkým, ale u nás zatiaľ nie. Až doteraz, pretože na tejto nominačnej súťaži získal hrozienkový Rizling rýnsky 2022 od Milana Pavelku najvyššie možné ohodnotenie sto bodov.

Dosiahnuť takýto historický úspech chce nielen nesporné kvality vína samotného, ale aj odvahu jednotlivých degustátorov, ktorí sa zbavili predsudkov a nebáli sa ohodnotiť víno takto vysoko. Neuveriteľný pocit pri vyhlasovaní tohto historického úspechu dopĺňali aj šampióni ostatných kategórií. Medzi bielymi suchými vínami si najlepšie počínal Solaris 2023 z vinárstva Metroflora.

Šampiónom ostatných bielych vín sa stal Rizling vlašský 2020 z vinárstva Bauer Die Weinfamilie, ktorý získal aj cenu Biel Vinalia za najvyššie hodnotené víno zo zahraničia. Medzi ružovými vínami zahviezdil Cabernet Sauvignon 2023 z Vinum Nobile. Kategóriu červených vín ovládol Merlot 2021 z Vinárstva Durdovanský a najvyššie hodnoteným značkovým vínom bez rozdielu farby sa stalo Červené cuvée 2021 z rodinného vinárstva Ulrich.

-jm-

Biel Vinalia Biel Vinalia