Miroslav Dudo si splnil sen
Ak po niečom naozaj túžite a vyviniete dostatok energie na dosiahnutia svojho cieľa, vo väčšine prípadov je to len záležitosť času. A to sa týka aj vinohradníckeho príbehu Miroslava Duda.
Pred niekoľkými rokmi musel približne polovicu hrozna pre výrobu vlastného vína pán Dudo nakupovať. Dnes je však situácia celkom iná. Tohtoročnou výsadbou si konečne splnil svoj vinohradnícky sen a ak sa dostane nová výsadba do rodivosti, dosiahne v pestovaní hrozna sebestačnosť.
Poloha vyhovuje
V lokalite Trávniky, kde vysadil, okrem iných, viac ako pol hektára odrody Pinot Noir, sa odjakživa pestovali biele rulandy. To bol aj dôvod, prečo sem vysadil ich modrého súrodenca. Pinot Noir považuje pán Dudo za najkrajšie červené víno, len sa musí podariť. Má odskúšané, že ak je vysadený na polohe s ideálnou expozíciou a cukornatosť pri zbere je aspoň 24°NM, tak z neho vznikajú krásne vína, ktoré sú síce na oko nenápadné, ale v chuti veľmi bohaté. Jednoducho, mať Pinot Noir vo svojej ponuke by malo byť súčasťou stavovskej cti každého vinára.
V rámci ostatnej výsadby pribudol v tomto vinárstve aj pol hektár slovenskej Rudavy. Poloha Pažite, ktorá je nížinná a rovinatá, si túto odrodu predurčila sama, pretože Rudava celkom dobre znáša vyššiu hladinu spodnej vody aj jarné mrazy, ktoré sa tu vyskytujú častejšie ako na iných Dudových lokalitách. Pri zakladaní tejto vinice pozberali iba väčšie kamene, tie menšie zámerne ponechali, aby bola pôda nielen prehriatejšia, ale aj vzdušnejšia. Túto hektárovú parcelu doplnil pán Dudo odrodou Muškát Ottonel, ktorá sa ešte pred združstevnením v Modre s obľubou pestovala.
Vlastné kvasinky a miestna hrdosť
Už niekoľko rokov sa v tomto vinárstve používa špeciálne pripravený zákvas, ktorý im dodáva Fakulta chemickej a potravinovej technológie STU v Bratislave. Pán Dudo však minulý rok na odrode Rizling rýnsky vyskúšal z neho aj jeho liofylizovanú formu. S výsledkom bol nadmieru spokojný, preto sa rozhodol, že si nechá selektovať štyri kmene kvasiniek z vlastných viníc a nasledujúcu kampaň takto plánuje vyrobiť až polovicu vín.
Pred niekoľkými rokmi vyrábal pán Dudo samostatné vína aj z takých odrôd, ako sú napríklad Silvánske zelené, Feteasca regala, Rulandské biele, Veltlínske červené skoré či Dievčie hrozno. Pred vyše dekádou sa však rozhodol, že ich síce neprestane vyrábať, ale kvôli zlepšeniu predaja ich ukryl do zaujímavého vína, ktoré nazval Naše cuvée.
Vinice, na ktorých pestuje tieto odrody majú v priemere viac ako päťdesiat rokov. Každý rok dokážu poskytnúť naozaj veľmi kvalitnú surovinu. Napriek tomu toto víno vyrába iba v tých najlepších. Víno necháva vyzrievať na jemných kaloch v drevených sudoch aj viac ako deväť mesiacov. Zastáva názor, že móda, aj v pití vína, prichádza vo vlnách.
V ostatnom čase si všimol, že vína zo spomínaných odrôd sa začali objavovať v ponuke vinárov z okolia. Rozhodol sa teda, že už asi prišiel ten správny čas a na skúšku nafľašoval dve z nich, Dievčie hrozno a Silvánske zelené. Pri oboch bola použitá batonage v nereze po dobu siedmich mesiacov. Vymyslel im aj úplne novú grafiku. Etiketa je dielom známeho slovenského karikaturistu Miroslava Regitka. Na Dievčom hrozne je zobrazená mladá dievčina s košíkom hrozna. Silvánske zelené má trochu šteklivejší námet. Autor si vybral kozu, keďže lokalita, kde je tento silván vysadený nesie rovnomenný názov. Pridal však aj niečo navyše, posúdenie nechávame na vás.
Tak či onak, tieto dve vína sú nielen zaujímavým, ale hlavne aj veľmi chutným oživením portfólia Miroslava Duda.
Viac podobných článkov o slovenských vinároch nájdete v časopise Vinotéka.