Medzi najlepšími vínami nechýbalo aj slovenské

Za posledné desaťročie si vína zo strednej a východnej Európy získali renomé u milovníkov vína po celom svete. Začali sa objavovať na vínnych kartách najmä v Európe, ale aj vo zvyšku sveta a odborníci rýchlo objavili ich jedinečný charakter.

Pre mnohých to môže byť prekvapením, ale tento región skutočne prispieva k celosvetovej výrobe vína. V roku 2018 sa napríklad Rumunsko umiestnilo na šiestom mieste v rámci Európskej únie v produkcii vína, po ňom nasledovalo Maďarsko. A napríklad Moldavská republika je šiestym najväčším vývozcom vína v Európe. Vína zo strednej a východnej Európy sú čoraz modernejšie a priťahujú väčší počet spotrebiteľov. Milovníci vína túžia objavovať nové vína z málo známych miest, čo otvára cestu týmto skrytým európskym drahokamom.

Fondrk - Hron 2015Okrem toho sa často predávajú za veľmi prijateľné ceny, čo ich robí dostupnejšími. Výnimkou nebýva ani zisk prestížnych ocenení na medzinárodných súťažiach. Krásnym príkladom je Hron 2015 od Miroslava Fondrka z línie Private Reserve, ktorý sa na tohtoročnom Concours Mondial de Bruxelles dostal medzi desať najlepších vín z centrálnej a východnej Európy.