Mahid, Veľká Mača

Toto vinárstvo má síce krátku históriu, ale o to väčšie je nadšenie jeho zakladateľov. Ich cieľom je výroba kvalitného vína, ku ktorému sa budú zákazníci radi vracať.

 

Podľa archeologických nálezov víno robí ľuďom spoločníka už viac ako osemtisíc rokov. Za ten čas stihlo napísať niekoľko zaujímavých príbehov. Jeden z nich sa odohral aj vo Veľkej Mači pri Galante, kde sa traja priatelia z jednej ulice dohodli, že si založia vinárstvo.

Trojka z jednej ulice
Je veľmi zaujímavé sledovať, ako dokázalo víno opäť raz spojiť ľudí s úplne odlišným zamestnaním. Marián Szőcs je majiteľom personálnej agentúry, Jeremiáš Zsido má stavebnú firmu a jeho brat Zoltán lakuje autá. Ani v tomto prípade to však nebolo len tak, z večera do rána. Vzniku vinárstva predchádzalo niekoľko ročníkov, v ktorých spoločne vyrábali víno. Zo začiatku to nebol žiadny biznis, ale skôr zábava. Pilotný ročník prekvasil v pivnici pána Jeremiáša pred pätnástimi rokmi. Hrozno mali z rodičovského vinohradu pána Mariána. Všetci traja chodili okolo päťdesiatlitrových demižónov s napätím, aké víno v nich vznikne. Spočiatku sa striedali úspechy so sklamaním, ale tým si musel prejsť snáď každý vinár. Z nepodarkov sa rýchlo poučili a každý rok sa snažili posúvať kvalitu viac a viac vpred. Pomáhali im v tom aj skúsenejší priatelia vinári, od ktorých získavali vzácne informácie. Za pár rokov vystriedali sklené demižóny menšie nerezové tanky, ku ktorým pribudlo aj chladenie. Tým sa kvalita výrazne pohla vpred. Trojica sa takto zabávala ešte niekoľko rokov. Večer pri svojom víne častokrát viedli dlhé debaty, robilo im príjemnú spoločnosť, a tak sa pred troma rokmi rozhodli, že tento pocit doprajú aj iným. A rozhodli sa založiť si vinárstvo.

Vinárstvo je novou láskou
Svoje rozhodnutie pred dvoma rokmi uskutočnili, ale na svoje hlavné zamestnanie nezanevreli. Cez deň sú v práci a poobede sa stretávajú vo vinárstve, aby skontrolovali, či je všetko v poriadku. Celý rok sa tešia na koniec augusta, keď začína oberačka. Vo svojich zamestnaniach si všetko zariadia tak, aby tri až štyri týždne počas oberačky mali popoludnia voľné a mohli sa plne venovať iba spracovaniu hrozna a výrobe vína. Častokrát sa stáva, že domov odchádzajú aj po polnoci. Hrozno zatiaľ iba nakupujú, ale od spoľahlivých pestovateľov. Skúsenosti ich totiž naučili, že vstupná surovina je viac ako polovica úspechu. S vinohradníkmi majú dohodu, na základe ktorej im ešte pred koncom zberu v deň oberačky v dostatočnom predstihu dajú vedieť, že sa blíži koniec. Na základe toho zabezpečia, aby bolo hrozno čo najrýchlejšie spracované. O tom, že kvalita nie je pre nich iba slovom svedčí aj fakt, že na prevoz hrozna si zaobstarali auto s klimatizovaným nákladným priestorom. Kým sa dostane do vinárstva, je vychladené na ideálnu teplotu a po oddelení strapiny a vylisovaní môže začať hneď kvasiť pri vhodných podmienkach. Pomocných pracovníkov nepotrebujú, všetko si robia sami. Od nákupu hrozna, jeho spracovania, až po fľašovanie či umývanie tankov. Sú hrdí, že ich vinárstvo splnilo všetky podmienky a Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky im udelil Štátne kontrolné číslo (ŠKČ), ktorým môžu označovať svoje vína.

Prepracovaná adjustáž
Predstava výroby vína sa nezaobišla bez adjustáže dotiahnutej do najmenších detailov. Ani v tomto prípade nerobili žiadne kompromisy. Začali už výberom fľaše. Z u nás dostupných sa im žiadna nepozdávala. Vysnenú našli až v jednej sklárni v Chorvátsku. Štíhly a vysoký typ, pripomínajúci fľaše z Bordeaux, s netradične vysokým hrdlom splnil ich predstavy na sto percent. Keď už bola fľaša vybratá, začali s výberom vhodnej etikety. Návrh a konečná podoba je dielom dcéry Mariána Szőcsa. Je v nej šikovne skĺbený historický názov Veľkej Mače, v strede začiatočného písmena „M“ sa pekne vyníma víno naliate v pohári. Použité sú jednoduché a čisté línie, ktorými vína z Víno Mahid dokážete poľahky spoznať. Precíznosť je v tomto vinárstve pevne zakotvená, veď firmu, ktorá by dokázala vytlačiť etikety na vybraný materiál, našli až v Nemecku. Niekoľko ich bolo aj bližšie, ale za oveľa nevýhodnejších podmienok. Čerešňou na torte v ponímaní adjustáže je určite záklopka. Vo Víno Mahid skúšali viacero variantov, nakoniec sa osvedčil výrobca až z Apeninského polostrova. Pretaviť predstavy do reálnej podoby nebýva niekedy jednoduché, ale ak vydržíte, môže vzniknúť krásne dielo. V tomto prípade ho dotvoril aj jedinečný a originálny dizajn kartónovej krabice. Inšpiráciu objavili na jednej ochutnávke vín v Maďarsku, kde ich zaujal čierny dizajn obalu z jedného rumunského vinárstva. A tak je možné Víno Mahid celkom jednoducho, a hlavne jednoznačne identifikovať farbou, ktorú na Slovensku nepoužíva žiadne iné vinárstvo a spôsobom zatvárania, pri ktorom sa nemusí prelepovať lepiacou páskou, stačí ju iba zložiť.

Smelé plány, spokojná realita
Už pri našej návšteve Marián Szőcs prezradil, že ich minuloročná produkcia im v tomto roku stačiť nebude. Plánujú ju zdvojnásobiť, postupne rozširovať svoje distribučné kanály a tak sa postupne dostať na objem asi tristotisíc fliaš. Vína budú umiestnené iba na slovenskom trhu. Pri pohľade na vizualizáciu nového vinárstva sme však pochopili, že projekt bude oveľa väčší. Celková kapacita je plánovaná až na dva milióny litrov. Preto sme Mariánovi Szőcsovi položili zvedavú otázku, kde plánujú toľko produkcie odbytovať. Odpovedal nám, že sa chcú síce zamerať na náš trh, ale majú v úmysle svoje víno aj vyvážať. Tento zámer je zatiaľ iba vo fáze uvažovania a príprav. Smelé plány sa v tomto vinárstve odvíjajú od spokojnej súčasnej reality. Vína sú už teraz skoro všetky vypredané. V nemalej miere sa o to pričinia okolité reštauračné a hotelové zariadenia, ale aj ich podniková vínotéka, kde majú veľmi uspokojivé tržby. Musíme podotknúť, že sa nachádza hneď vedľa starej bratislavskej cesty zo Serede smerom na Sládkovičovo. Je perfektne situovaná a ešte lepšie označená. V takomto prípade je dobrá poloha viac ako polovica úspechu.

Víno vášňou
Pri otázke, čo pre Mariána Szőcsa víno znamená, odpovedal promptne: „Je to moja vášeň. Cez deň nevykonávam fyzicky náročnú prácu, takže som veľmi rád, keď môžem vo vinárstve niečo urobiť a večer sa vrátiť domov príjemne unavený.“ Za pár týždňov by malo pivničné priestory skrášliť niekoľko nových, dva a pol tisíc litrových drevených sudov z Talianska. Určené sú hlavne pre červené vína, v ktorých budú do konca roka vyzrievať Cabernet Sauvignon, Frankovka modrá a André z ročníka 2014. V tejto sezóne však André nahradí Dunaj. Aj ten by mal mať pri zbere cukornatosť minimálne 21°NM, ako všetko hrozno, ktoré spracovávajú na výrobu červených vín. Od tohto roku budú podstatnú časť úrody nakupovať z neďalekej obce Báb, pretože vzdialenosť tohto vinohradu je iba pätnásť minút cesty autom. Kvalitu a hlavne rýchlosť spracovania im pomôže dosiahnuť aj nový desaťtonový lis a vysokozdvižný vozík s výkyvnou sekciou, vďaka ktorému sa najkritickejší čas od zberu po začiatok kvasenia bude môcť výrazne skrátiť. Marián Szőcs na záver dodáva: „V našom vinárstve prispôsobujeme kvalite úplne všetko, preto u nás lacné víno nie je a ani nebude. Je tu však poctivý vínny mok vyrobený zo slovenského hrozna.“