Koronakríza vs. Vinárstvo Velkeer

Nášho vinárstva sa táto situácia dotkla naozaj významne, pretože hotely a reštaurácie tvorili až deväťdesiat percent nášho odbytu. Dokonca aj zahraničný export bol zameraný na tento segment.

Myslíme si, že žiadne vinárstvo s takouto situáciou nepočítalo. Spôsobených negatív je veľa, ale snažíme sa na to pozerať pozitívne. Je pravda, že niektorých zamestnancov sme boli nútení poslať domov, ale zase na druhej strane máme dostatok času venovať sa veciam, ktorým bežne nedávame toľko pozornosti, ako by sme chceli.

Vinohrady, ktorých máme devätnásť hektárov, potrebujú starostlivosť a tú musia aj dostať. Bežne sme na to mali približne desiatich pracovníkov, ktorých si ale teraz nemôžeme dovoliť. To je aj dôvod, prečo momentálne s týmito prácami pomáhajú rodinní príslušníci. Túto nepredvídateľnú situáciu nám do istej miery pomáha prekonať predaj vína cez našu web stránku, čím s odretými ušami dokážeme pokryť aspoň prevádzkové náklady. To bol aj dôvod, prečo sme naše služby rozšírili aj o bezplatný dovoz vína až priamo k zákazníkovi.

Určité formy štátnej pomoci vnímame pozitívne, ale z dlhodobého hľadiska by nám pomohlo, ak by ľudia v sebe aktivovali vo väčšej miere lokálpatriotizmus a začali kupovať slovenské vína. Toto je podľa mňa jedna z možných foriem, ako ich peniaze ostanú na Slovensku a aj keď malou kvapkou, ale predsa pomôžu našej ekonomike rýchlejšie sa dostať z tejto situácie.