Koronakríza vs. Tokaj Macik Winery

Naše vinárstvo patrí medzi menšie prémiové. Každá kríza, karanténa alebo niečo zlé prináša so sebou aj niečo dobré. Netreba plakať! Je potrebné sa k tomu postaviť a bojovať!

Na Východe bola kríza stále, však vieme, že tu nič nie je a problémy s predajom vína boli už pred karanténou. Produkty sme distribuovali len do HORECA segmentu a vínoték. Robili sme aj exportné aktivity, ktoré nám kompenzovali klesajúci predaj tokajského vína. Zo zásady sme nerobili predaj do supermarketov.

Už minulý rok som videl obrovský prepad na úkor lacných importovaných vín. Ešte pred karanténou som musel riešiť, čo ďalej. Obnovujeme staré vinohrady, investujeme do výroby, do agroturistických aktivít a to sa nedá robiť bez predaja vína. Chcel som spustiť e-shop, no to sa vraj tiež „nepatrí“, aby ste podržali svojich odberateľov a oni mohli predávať.

Keď náš segment vypli, musel som okamžite konať. Musel som zabudnúť, že čo sa patrí alebo nie. Kúpil som svetlá na fotenie a začal fotiť produkty, písať texty a programovať náš nový e-shop, ktorý som urobil v priebehu troch týždňov. Predtým sme nechceli mať svoj online obchod, no teraz to bola jediná šanca ako prežiť. Práce vo vinohrade či v pivnici museli jednoducho počkať.

Spoločná aktivita PITE SLOVENSKÉ VÍNA vznikla sama organicky. Aj my sme sa pridali. No nechceme prosiť o pomoc, aj keď ju potrebujeme, lebo veľa ľudí a firiem ju taktiež potrebuje. Vinári začali tvoriť videá z vinohradu, z pivnice, kde varíme jednoduché recepty a pijeme víno, ktoré milujeme. Takto robíme toto ťažké obdobie ľudom doma ľahším a zábavnejším. Dúfam, že aj takým spôsobom neupadneme do zabudnutia a ľudia budú mať Tokaj na tanieri a možno aj pohári.

Dúfam, že táto doba trochu preberie Slovákov, aby podržali, respektíve začali opäť piť naše slovenské víno! A ak nie, tak aj naďalej budú ubúdať vinohrady. Možno tu ostane len pár silných vinárstiev financovaných z iných aktivít. Poviem to trochu viac za nás malých producentov z Tokaja. Je tu nová doba on-line pitia vína a preto podporte slovenský Tokaj, či už kúpou vína na e-shope, alebo sledovaním nás na sociálnych sieťach.

Chceme, aby sme tento svetový klenot mohli udržať aj pre ďalšie generácie. A ak sa chcete naučiť „východňárske“ recepty, tak si pozrite našu novú reláciu TOKAJ NA TANIERI