Kolekcia Palugyay prichádza na trh

Milovníkom vína značku Palugyay hádam netreba predstavovať, ale pre tých, ktorí sa s nimi zatiaľ bližšie nezoznámili upresním, že je to prémiová línia vín od spoločnosti Villa Vino Rača.

Značka Palugyay je spojená s menom významného bratislavského vinára a obchodníka s vínom Jakuba Palugyaya, pôsobiaceho na konci 19. storočia. Znovuzrodené vína ani nemohli prísť na svet v lepšom čase, ako v skutočne fantastickom ročníku 2006. V tom čase značka niesla historický názov Chateau Palugyay, dnes využíva spoločnosť Villa Vino Rača kratšiu formu Palugyay.

Línia Palugyay

PalugyayLínia Palugyay predstavuje tie najlepšie prémiové vína a platí pravidlo, že pod touto značkou je víno uvedené na trh len v tom prípade, keď spĺňa najprísnejšie kvalitatívne kritériá. Robia sa iba v najlepších ročníkoch a veľmi dôležitou podmienkou je, že hrozno musí pochádzať z račianskych viníc. Na tomto mieste len poznamenám, že Palugyay samotný, ktorý bol v prvom rade obchodníkom, takéto obmedzenia nepoznal a pokojne nafľašoval víno aj povedzme od Balatonu. Teraz majú vína Palugyay garantovaný pôvod v bratislavskej Rači.

Enológ spoločnosti Villa Vino Rača Richard Polkoráb tvrdí, že Rača má jedinečný terroir a bolo by hriechom ho znásilňovať. Vínam dopraje dostatok času, aby sa v nich prejavila jedinečnosť ročníka a vrodený obraz račianskeho terroir. Aj to je dôvodom, prečo vína ostatnej kolekcie Palugyay prichádzajú na trh až teraz. Niekedy to nie je ľahké, pretože zákazníci neradi čakajú, ale Richard Polkoráb nachádza oporu aj v osobe predsedu predstavenstva Villa Vino Rača Jána Krampla, ktorému leží na srdci budúcnosť račianskych vinohradov.

Súčasťou kolekcie vín Palugyay sú biele suché, ružové, červené, prírodne sladké a aj šumivé vína. V tej tohtoročnej nájdete biele vína Müller Thurgau, Rizling rýnsky, Chardonnay, Irsai Oliver a Tramín červený. Červené vína sú reprezentované neodmysliteľnou Frankovkou modrou a Cabernetom Sauvignon, ale pozor, obe vína sú z ročníka 2015, rovnako ako dvaja zástupcovia sladkých vín z odrody Frankovka modrá, v prvom prípade hrozienkový výber a v druhom ľadové víno. Müller Thurgau ako odroda zvyčajne patrí k ľahším, nenáročným vínam. Nie však ten račiansky. Villa Vino Rača už dlhodobo dokazuje, že aj z odrody Müller Thurgau môže byť seriózne víno.

Popisy vín nájdete v aktuálnom čísle časopisu Vinotéka.