Katovka 2020

David Kušický, je ďalší pokračovateľ rodinnej tradície prvého slovenského bio vinárstva, ktoré založil jeho dedko Ján Domin a dnes v ňom pokračuje jeho otec Tibor Kušický.

Katovka 2020David dostal vo vinárstve priestor na tvorbu vín, ktoré sú iné ako ich doterajší sortiment. Jedným z takýchto je aj Katovka 2020, sto percentné Chardonnay. Urodilo sa vo vinohrade, ktoré má niekoľko naj.

Je najstarší, najdlhšie ekologický, najvyššie položený, najcitlivejší, najútulnejší, najstrašidelnejší. Drevená pajta s kamenným základom nachádzajúca sa v tejto trojhektárovej vinici prislúchala miestnemu katovi. Presne ako bolo zvykom, za mestom a na samote.

V momente otcovho súhlasu, že hrozno Chardonnay môže David spracovať podľa svojich predstáv, rozhodol sa dať tomuto vínu názov Katovka, podľa názvu tohto vinohradu. Uvedomenie si jedinečnosti lokality stálo za uprednostnením miesta vzniku a nie odrody.

Hrozno z už poriadne zakorenenej vinice, bolo tri dni macerované, následne vylisované a vyzrievanie prebiehalo v betónovom vajíčku. Po roku sa nafľaškovalo bez filtrácie, čírenia a pridanej síry.

David ho považuje za jedno z najživších vín, plné energie, kyselín, jemného prírodného perlenia a ťažko opísateľných aróm a chutí. „Som veľmi rád za prepojenie tohto unikátneho miesta s mojimi myšlienkami”, dodáva jeho tvorca David Kušický.

-jm-