Hubert J.E.

Spoločnosť Hubert J.E. je prvé vinárstvo, v ktorom vznikli šumivé vína za hranicami Francúzska a zároveň najvýznamnejší producent šumivého vína v regióne.

 

Za každou dobrou značkou je väčšinou zaujímavý príbeh, a to platí bezpochyby aj pri spoločnosti Hubert J.E. Podľa legendy, spojenej s históriou tejto spoločnosti, sa mladý francúzsky vojak Johann Evangelist Hubert zo Champagne vracal aj s francúzskou výpravou z napoleonského ťaženia v Rusku. Bol ranený a jeho zdravotný stav sa zhoršil natoľko, že v Prešporku, dnešnej Bratislave, musel byť hospitalizovaný. Tu sa ho ujme ošetrovateľka Paulína. Okrem zdravia tu Johann získa aj srdce Paulíny a do Francúzska sa už nikdy nevráti. Súčasná spoločnosť Hubert J.E. vznikla naozaj už v roku 1825 ako prvá fabrika na šumivé vína mimo Francúzska, so sídlom v Bratislave. Jej zakladateľmi však boli Johann Fisher a Michael Schönbauer. Prvým členom rodiny Hubertovcov, ktorý sa v roku 1875 objavuje ako spolumajiteľ továrne bol Franz Hubert, mladší brat Johanna Evangelistu Huberta. V roku 1877 odkúpila rodina Hubertovcov od Johanna Fischera celú firmu a v tomto období sa na etiketách fliaš objavil aj cisárom udelený erb Hubertovcov. Firma bola v roku 1877 prepísaná na J.E. Huberta, ktorý však v roku 1882 po ťažkej chorobe umiera. Vedenie podniku po ňom prebrala manželka Paulína. Stane sa jednou z prvých dám na Slovensku, ktorá začala budovať vlastnú značku. Musela byť naozaj veľmi šikovná, pretože aj po smrti manžela firma prekvitala. Pod jej vedením sa šumivé víno stalo veľmi obľúbeným nielen u nás, ale aj na cisárskom dvore. František Jozef pri jeho popíjaní vyslovil slávny výrok: „Toto šampanské je znamenité“.

Ako sa vlastne robí?
V našich končinách je popíjanie sektu väčšinou spájané s niečím výnimočným, ale nemusí to tak byť vždy. Prečo si neurobiť krásnych a výnimočných chvíľ viac? Súčasná doba je síce veľmi rýchla, dni či týždne nám doslova pretekajú medzi prstami a iba málokedy sa dokážeme zastaviť, ale prečo by sme si nemohli dopriať pohár kvalitného sektu, ktorý krásne doplní aj všedný deň? Spoločnosť Hubert J.E. ich má v portfóliu hneď niekoľko. Na Slovensku je iba jediným vinárstvom, ktoré pri ich výrobe používa všetky štyri spôsoby. Vo svete najpopulárnejšia je metóda Charmat, ktorou sa vyrába aj známe Prosecco. V spoločnosti Hubert J.E. sa ňou vyrába línia Hubert Club a Hubert Grand. Najskôr sa z rôznych vín urobí cuvée, ktoré sa vo veľkoobjemových tankoch druhýkrát zakvasí. Pred samotnou druhotnou fermentáciou sa do vína pridá tirážny likér, ktorý obsahuje kvasinky a cukor. Kvasinky si začnú robiť svoju prácu a premenia cukor na alkohol a CO2. Keďže celý tento proces prebieha v uzavretej nádobe, z tichého vína sa stane šumivé. Po šiestich mesiacoch kvasenia víno obsahuje milióny prirodzených bubliniek a po filtrácii sa nafľašuje. Druhou je takzvaná Asti metóda. Čo sa počtu vyrobených fliaš týka, je v tomto vinárstve najviac zastúpená. Hubert de Luxe sa stal slovenskou ikonickou značkou a len ťažko by ste hľadali našinca, ktorý by ju nepoznal. Nepridáva sa doňho žiadny cukor, ale iba kvasinky. Keď alkohol dosiahne šesť až deväť percent, schladí sa a pod tlakom prefiltruje. Takto vzniká sekt s krásnou intenzívnou aromatikou, ktorý má prirodzený zostatok hroznového cukru a jemné perlenie. V dobe, keď vznikla táto metóda, nebol život jednoduchý. Ľudia si preto vymysleli víno, ktoré dokáže za každých okolností spríjemniť deň. Pri jeho popíjaní sa nemusíte zamýšľať nad ťažkými nuansami, veď život samotný je dosť ťažký. V každom pohári takéhoto sektu sa dá vždy nájsť omamná aromatika, pripomínajúca jesennú prechádzku vo vinohrade, keď posledné teplé slnečné lúče hrajú nádhernú pieseň na strunách utkaných z babieho leta. Úžasné na tomto víne je, že Hubert de Luxe je k dispozícii po celý rok. Vyrába sa tak, aby bol vždy čerstvý. Počas kampane si v Huberte J.E. urobia dostatočnú zásobu muštu, ktorý počas celého roka udržiavajú v chlade.

Nie je klasika ako klasika
V povojnovom Francúzsku ostalo veľmi veľa žien bez mužov, ktorí zahynuli v bojoch na rôznych frontoch. Ich polovičky prevzali vinárstva, pretože museli z niečoho prežiť. Metóda klasického striasania fliaš je fyzicky dosť náročná, tak vymysleli metódu Transvals. Do základných vín, ktoré naplnili do fliaš síce pridali tirážny likér a sekundárna fermentácia prebiehala vo fľaši ako pri tradičnej metóde, ale fľaše sa neotáčali v pupitroch, ale jednoducho sa skladovali na ležato. Po vyzretí sa víno z fliaš scelilo vo veľkom tanku, prefiltrovalo a znovu nafľašovalo. Tým sa dosiahlo, že každá jedna fľaša bola rovnaká, senzoricky sa však sekt blíži tradičnej metóde. Dnes touto metódou vyrába aj Hubert L´Original. Napríklad Cabernet Sauvignon „blanc de noir“ či Chardonnay „blanc de blanc“. Každé z nich vyzrieva vo fľaši na kvasinkách minimálne deväť mesiacov. Tradičná metóda sa líši v tom, že od momentu, ako sa víno dostane do fľaše, už ju neopustí. Víno počas sekundárnej fermentácie vyzrieva minimálne jeden rok. Potom nasleduje degoržácia, počas ktorej sa odstrelia strasené zvyšky depotu a autolyzovaných kvasiniek z hrdla fľaše a chýbajúci obsah sa doplní expedičným likérom na požadovanú cukornatosť. V Hubert J.E. už o niekoľko týždňov uzrie svetlo sveta v našich končinách jedinečný produkt, Hubert XO Brandy dosage, do ktorého namiesto expedičného likéru použijú 15-ročné Karpatské brandy vyzrievané v dubových sudoch. Dnes skutočná rarita je odkazom na prvú polovicu 19. storočia, kedy bol takýto postup bežný pre špičkové šumivé vína tej doby, určené pre privilegovaných mešťanov. V šesťdesiatych rokoch minulého storočia sa takýto sekt už v tomto vinárstve vyrábal. Používal sa však koňak, ktorý sa dovážal z Francúzska. Nakupovaný bol za devízy a to niekedy robilo problém. Bratislavský vinársky podnik preto dostal za úlohu vyrobiť podobný destilát, ktorý by mohli používať do expedičného likéru. Takto sa začala púť Karpatského brandy špeciál. Prvé pokusy boli už v roku 1968, keď sa do sudov dali prvé vínne destiláty. Po potrebnom vyzrievaní sa zistilo, že brandy je veľmi dobré, a preto sa začalo v roku 1975 predávať samostatne. Mnoho rokov si tieto dve obchodné značky žili svoj vlastný život, až akvizíciou firiem v roku 2009 sa opäť spojili. K 190. výročiu založenia firmy sa vyrobila limitovaná edícia Hubert X.O. Tie sa stratili z trhu ako šibnutím čarovného prútika. Našťastie, vzhľadom na enormný dopyt zákazníkov bude od nového roka tento jedinečný sekt opäť v ponuke. Keď sme pri netradičných „bublinkách“, nesmieme zabudnúť ani na nealkoholický Hubert. Jeho základ tvorí odalkoholizované víno. To sa vyrobí tak, že normálne víno sa podchladí a vo vákuu sa oddelí alkohol bez toho, aby sa to negatívne dotklo senzorického profilu. Tak sa dokáže zachovať krásna pôvodná aróma a kvôli vybalansovaniu chuti sa doladí prírodným hroznovým muštom a nasýti sa. Vznikne nápoj, ktorý vonia a chutí ako víno, ale nemá takmer žiadny alkohol.

Pri kvasení robia to, čo iní nie
Ak prídete do výrobných priestorov spoločnosti Hubert J.E. počas fermentácie, vaše uši zachytia iné zvuky ako by ste očakávali. Kvasinkám tu hrajú hudbu! S týmto nápadom prišla hlavná enologička Ingrid Vajcziková. Zastáva názor, že ak máte zlú náladu a pustíte si hudbu, väčšinou sa rozplynie. Hudba je dôležitým prostriedkom na to, aby sme boli šťastnejší a dokáže nás neuveriteľne ovplyvniť. Na to, aby bolo možné potvrdiť, že hudba pozitívne ovplyvňuje kvasný proces, by bolo potrebné dlhšie sledovanie a seriózny výskum. Isté však je, že odvtedy, ako začali počas fermentácie hrať hudbu, vína kvasia rovnomernejšie, majú vyrovnanejšiu kvalitu, kvasný proces je rovnaký, a navyše zamestnanci majú neustále úsmev na tvári. Dokonca pri Hubert de Luxe, ktorý sa pripravuje na oslavy konca roka, bude použitá hudba s vianočnou tematikou. A jeden mesiac do roka si môžu zamestnanci púšťať piesne podľa svojho výberu. Človek počas života mení svoje chute, vyvíjajú sa mu a je vekom náročnejší. Väčšina z nás začínala cestu poznávania vín s jednoduchšími s vyšším obsahom cukru. Postupne, ako človek „starne“, dozrieva v ňom aj chuť a prechádza k vínam suchším. To isté platí aj o sektoch. K niektorým sa musíte jednoducho „prepiť“ časom, ale ak sa vám to podarí, dokážete si ich lepšie vychutnať a precítiť. Je veľmi príjemné konštatovať, že vo firme Hubert J.E. môžete absolvovať celú túto krásnu bublinkovú cestu a pomaznať svoje vnemy produktmi, vyrobenými všetkými dostupnými spôsobmi výroby šumivých vín.