Elizabeth Smith na Slovensku

Elizabeth Smith je bývalá vysokoškolská profesorka španielčiny a francúzštiny. Aktuálne sa venuje žurnalistike, najmä písaniu o víne, ktoré považuje za povolanie, pre ktoré sa narodila. Svoj talent prejavuje najmä v schopnosti zachytiť a zdieľať príbeh.

Okrem cestovania po svete spolupracuje s vinárstvami Matt Parish Wines, Scott Peterson Wines a Meadowcroft Wines, ktoré sa nachádzajú v údolí Napa v Kalifornii, pre ktoré robí rôzne marketingové služby. V roku 2017 za svoj príbeh „Lodi: Beyond the Zinfandel“ vyhrala cenu Born Digital Wine Award za najlepší obsah so zameraním na vínnu turistiku.

V roku 2022 sa stala víťazkou kategórie vo výročnej maďarskej webovej súťaži v písaní o víne za rok 2018 s článkom Wetzer Furmint. Je tiež členkou Medzinárodnej kapituly v Sacramente Les Dames d’Escoffier a Medzinárodnej asociácie spisovateľov o jedle, víne a cestovaní.

Táto výnimočná žena po prvýkrát navštívila aj Slovensko. V rámci jej pobytu na Slovensku ju sprevádzal majiteľ vinárstva Tajná Rastislav Demeš. Zorganizoval pre ňu výlety po niekoľkých vinárstvach a zoznámil ju aj s našim najuznávanejším šľachtiteľom Ondrejom Korpášom.

V rámci jej bohatého programu na Slovensku sme sa zúčastnili veľmi zaujímavej degustácie priamo v krásnych priestoroch Vinárstva Tajná. Zameraná bola na vína z odrôd Rizling vlašský a Dunaj. Pútavou formou sme si prechutnali vína zo spomínaných odrôd od viacerých slovenských vinárstiev. Počas toho sme si mohli porovnať rôzne spôsoby výroby a v príjemnej atmosfére debatovať o tom, ktorá komu najviac vyhovuje.

Najpríjemnejšie však bolo konštatovanie samotnej Elizabeth Smith, že vína z týchto dvoch odrôd na Slovensko určite patria, pretože sa z nich dajú vyrobiť úžasné vína. Vďaka Rastislavovi Demešovi sa chýr o kvalitných slovenských vínach môže cez Elizabeth Smith dostať aj za veľkú mláku.

-jm-