Concours Mondial de Bruxelles hodnotil ružové vína

Takmer 1200 ružových vín z celého sveta hodnotilo 55 degustátorov, ktorí udelili strieborné, zlaté a veľké zlaté medaily vínam z 25 krajín.

Medzi najlepšími sa ocitli aj tri ružové moky zo Slovenska. Zlatú medailu si z francúzskeho regiónu Pays d’Oc odnieslo šumivé ružové víno Hubert l’Original Brut Rosé, striebornú medialu Terra Wylak Hron 2022 a rovnako striebornú aj víno Habsburg Frankovka Rosé 2022.

Medzinárodné ocenenie „Vinolok Trophy“ tento rok získalo ružové víno z Talianska: Y by 11 Minutes Rosé od spoločnosti Pasqua Vigneti e Cantine SpA z Veneto.

Súťaž Concours Mondial de Bruxelles aktuálne tvoria 4 sekcie – okrem ružových vín, sekciu červených a bielych vín, treťou sú vína sladké a fortifikované a štvrtou šumivé vína. Cieľom rozdelenia do skupín je podľa organizátorov zvyšovanie odbornosti posúdenia vína v závislosti od jeho špecifických vlastností.

Už o pár týždňov sa v chorvátskom Poreči začína hlavná časť tejto prestížnej súťaže. Tisíce vzoriek vín z 50 krajín bude počas troch dní, od 12. do 14. mája 2023, posudzovať 350 hodnotiteľov z celého sveta. Podľa organizátorov je v Poreči už všetko pripravené na 30. ročník súťaže vín Concours Mondial de Bruxelles, ktorá má mimoriadny vplyv na svetovú vinársku scénu.

-aš-