Château Rúbaň

Ťažko by ste hľadali niečo typickejšie pre Rúbaň, ako sú vinohrady a víno. Ak sa vydáte na prechádzku krajinou, váš pohľad sa stratí v nedohľadných radoch viníc. Južne orientované svahy na sprašovej pahorkatine sú priam predurčené na pestovanie viniča.

 

Mierne denné teploty počas vegetácie v kombinácii s chladnejšími nocami a vlhkosťou vytvárajú vynikajúce podmienky na pestovanie odrodových vín. Preto nás veľmi potešilo, keď sme sa dozvedeli, že miestna kúria s lesoparkom z 2. polovice 18. storočia sa premieňa na vinárstvo. V klasicistickom slohu ju dala postaviť pravdepodobne rodina Horváthyovcov z Disznósu. V roku 1830 budovu dokončila rodina Jankovichovcov. O pol storočie neskôr ju nový majiteľ Július Steiger dal prerobiť v neoklasicistickom slohu do dnešnej podoby. Začiatkom dvadsiateho storočia panstvo s kaštieľom kúpil budapeštiansky bankár Filip Weisz. Jeho vnučku si vzal za manželku gróf Aladár Zichy zo Surdu, ktorý panstvo vlastnil až do roku 1945. Potom sa usadlosť stala majetkom cirkvi. Zo začiatku tu boli sklady UNRY a neskôr detský domov. Od roku 1960 až do roku 1998 bol objekt využívaný na charitatívne účely, emeritní kňazi tu prežívali jeseň svojho života. Hoci bol kaštieľ viackrát opravovaný, po roku 1998 ostal prázdny a chátral. Až do roku 2011, keď celý areál aj s takmer šesť hektárovým lesoparkom kúpila spoločnosť Vienna DC, a.s., ktorá pozdvihla tento zaujímavý areál aj s budovami z popola a opäť mu vdýchla život.

Osobitá odrodová skladba
Život v tejto vinohradníckej obci sa v prvom rade točí okolo hrozna a vína. Miestni pestovatelia zásobujú viacerých slovenských vinárov super kvalitnou surovinou, ktorú bez väčších problémov dokážu každoročne premieňať na skvostné vínne moky.
Veľký rešpekt a úctu treba vzdať najmä nestorovi nielen miestneho, ale aj slovenského vinohradníctva Ondrejovi Korpásovi. Celý svoj život venuje šľachteniu nových odrôd a pestovaniu hrozna. Spolu s Tiborom Melecskym, známym strekovským vinárom, stáli ako poradcovia pri zrode tohto prvého rúbanského vinárstva. Na základe odporúčaní pána Korpása sa zrodila aj druhová skladba odrôd a pán Melecsky zase radil pri výrobných postupoch.
Výber bielych odrôd bol vskutku originálny a nápaditý ako miesto samo. Slovenské biele novošľachtence Noriu a Míliu doplnila menej známa odroda Svojsen. Tú dostal Ondrej Korpás po ukončení štúdia od svojho pedagóga prof. Viléma Krausa. Očká sa mu podarilo úspešne rozmnožiť, vďaka čomu si dnes môžeme pochutnávať na tomto vzácnom víne. Kríženec Rulandského sivého, Leánky a Rizlingu rýnskeho je skutočne snom každého vinára, pretože chuť má neopakovateľné čaro v hlbokom vneme a aróma opantáva zmysly krásnymi pomarančovými tónmi. Samozrejme, že portfólio dopĺňajú aj miestne klasiky, Veltlínske zelené, Rizling rýnsky, ale aj Devín, ktorým sa v miestnych podmienkach vynikajúco darí. V prvom ročníku pri výbere modrých odrôd vsadili v Château Rúbaň tiež na osobitosť. Mocný, poctivý a neskrotný Alibernet, ktorý pravidelne dáva z tejto oblasti mohutné a opulentné vína doplnilo Svätovavrinecké, ktoré ovplyvnené rúbanským chotárom neraz opantalo zmysly aj vinárskym odborníkom, ktorí si mysleli, že pijú Pinot Noir. Krásny prejav bobuľového ovocia, najmä čerešní a višní, sa objavuje nielen vo vôni, ale aj v chuti a je dopĺňaný veľmi príjemným kôstkovým tónom. Dozvedeli sme sa, že k týmto dvom osobitým červeným vínam pribudne aj ďalšie. Z ostatného ročníka v pivnici zreje snáď najobľúbenejšia modrá odroda Cabernet Sauvignon. Sami sme zvedaví, čím nás prekvapí.

V jednoduchosti je krása
Tohto príslovia sa pri vytváraní etikety držali aj majitelia Chateau Rúbaň. Na spoluprácu oslovili známu trnavskú grafickú firmu Pergamen, ktorá vytvorila aj známe vizuály Jupíka či Tatratea, ale aj logá a grafiku slovenských vinárstiev Terra Parna, J&J Ostrožovič, Mrva&Stanko, Karpatská Perla či Golguz. Predstava bola jednoznačná. Okrem povinných údajov na nich mal vládnuť minimalizmus. Grafici si svoju prácu odviedli skutočne na výbornú a ich snaha bola odmenená aj na medzinárodnej súťaži obalov Pentawards 2014, kde etikety vín Chateau Rúbaň získali v kategórii Luxury Fine Wine, Champagne, bronzovú medailu.
Každá odroda má svoj originálny dizajn. Ilustrátor Igor Benca čerpal námety, ktoré zdobia jednotlivé etikety, výlučne z okolia Rúbane a niektoré z nich majú naozaj zaujímavé príbehy. Na Rizlingu rýnskom je vyobrazený kôň ťahajúci voz plne naložený drevenými sudmi. Takýmto spôsobom sa v minulosti aj v tejto oblasti prepravovalo víno. Starý automobilový veterán zdobí odrodu Mília. Nie je to náhoda, pretože Aladár Zichy jeden z majiteľom panstva, kde vzniklo Chateau Rúbaň, bol prvým obyvateľom Rúbane, ktorý vlastnil auto. Volavky na Veltlínskom zelenom majú upriamiť pozornosť na neďaleký močiar, vďaka ktorému sa v priaznivých ročníkoch na hroznách vytvára ušľachtilá botrytída.
K vlaku, ktorý kedysi premával aj do Rúbane, sa viaže zaujímavý príbeh. Podľa legendy istý miestny chovateľ koní sa stavil, že trasu z Rúbane do Pribety zvládne na svojom koni rýchlejšie ako vlak. Stávku síce vyhral, ale kôň mu od vyčerpania na druhý deň uhynul. Svätovavrinecké, ktoré sa v tejto oblasti pestovalo od nepamäti, zdobí výstižný motív, teliatko a krava uhorského stepného dobytka, ktoré vyjadrujú južanský charakter tohto kraja. Odroda Svojsen, na ktorú sú v Chateau Rúbaň patrične hrdí, zdobí maľba starého buka, ktorý sa nachádza na vrchu najznámejšej viničnej parcely Góre v susednej obci Strekov.

Staré v symbióze s novým
Viaczmyselnosť, ktorú stvárňujú aj etikety, dýcha na vás na každom kroku. Stačí sa iba pozorne rozhliadnuť. Hneď vedľa pôvodnej, krásne zrekonštruovanej kúrie vyrástla úplne nová moderná budova. Dva odlišné architektonické štýly však predsa len majú niečo spoločné. Krídlo starej kúrie, ktoré susedí s novou budovou, má rovnakú zlatožltú krytinu. Ten istý materiál bol použitý aj na prístrešky vchodov administratívnej budovy. Citlivo zapracovaný prvok pôsobí nielen vkusne, ale dokázal prepojiť históriu s modernou. Slastiam, akými ochutnávanie vína a zábava nesporne sú už od nepamäti, sa môžu návštevníci oddávať vo verne zrekonštruovanej kúrii. Všetko novosvetské sa zase bude odohrávať vedľa nej. Najmodernejšie vinárske technológie, stavebné materiály a postupy budú ohurovať v krásnej presklenej budove. Na prvom poschodí bude tiež malá degustačná miestnosť s terasou s nádherným panoramatickým výhľadom, odkiaľ máte Rúbaň ako na dlani, aj s okolitými vinohradmi. Ak sa budete chcieť opäť vrátiť o niekoľko storočí späť, nemusíte budovu opúšťať. Stačí, ak zídete do takmer dvestoročnej tehlovej pivnice. Pri našej návšteve tu ešte boli nerezové tanky, ale ako sme sa dozvedeli, o pár mesiacov sa táto časť vinárstva stane domovom drevených sudov, v ktorých budú vyzrievať červené vína.
Administratívna a výrobná budova sú od seba vzdialené približne sto metrov. Okrem pôvodnej kúrie ich opticky bude spájať aj vzorkový demonštračný vinohrad, čím sa vytvorí pomyselný ucelený kruh. Okrem odrôd, ktoré budú v Chateau Rúbaň spracovávať, v ňom budú vysadené aj iné, menej známe. Takto budú môcť zákazníci popri vychutnávaní vína aj lepšie spoznať jednotlivé odrody.
Pri rekonštrukcii tohto areálu architekt nekonal prvoplánovo, ale svojej umeleckej duši dal dostatok priestoru, a tak vzniklo naozaj neobyčajné miesto. Táto vydarená skladačka má niekoľko kusov, z ktorých je však najdôležitejšie víno.

Víno z Rúbane
V Chateau Rúbaň si už od začiatku stanovili jedno dôležité pravidlo. Víno budú vyrábať iba z hrozna dopestovaného v blízkom okolí vinárstva. Takto sa snažia zveľaďovať vinárske klenoty, ktoré im poskytuje okolitá príroda, čím prispievajú k posilňovaniu vinohradníckych tradícií, aby sa nezabudlo, prečo je tento región taký jedinečný.
Vína z Rúbane sú nezameniteľné svojou iskrivosťou, chuťou, ale aj farbou. Pohár takéhoto vína pripomína nezabudnuteľnú melódiu, ktorá doznieva dlho nielen v ústach, ale aj v srdciach. Napĺňa dušu láskou, pohodou a vyvoláva spomienky na príjemné zážitky zo života. Nedovolí vám naňho zabudnúť a vy sa vraciate k nemu zas a zas, tak, ako sa radi opätovne započúvate do obľúbenej melódie. Také sú rúbanské vína. Je v nich radosť, dotyk slnka, ranná rosa, ale aj láska k pôde či dennodenná starostlivosť poctivých vinárov a vinohradníkov. Vína zo Chateau Rúbaň sú symbolom kvality vychádzajúcej z pôvodných zvyklostí. Tí, ktorí ich už ochutnali, zaiste v nich objavili kus osobitej prírody, jej ušľachtilosti, ale aj úctu a vášeň k jedinečným rúbanským viniciam tak, ako aj Ondrej Korpás a Tibor Melecsky.