Château Rúbaň Grand 2017

V tomto vianočnom čase uzrelo svetlo sveta zaujímavé cuvée z vinárstva Château Rúbaň. Považujú ho za také výnimočné, že na etiketu zvolili dominantu areálu ich vinárstva, kaštieľ. Zrodilo sa po trojročnej citlivej práci. V mohutnej fľaši nájdete to najlepšie z ročníka 2017.

Vyrobené je z výberu najlepších sudov ročníka, ktorý bol pre červené vína najlepší za posledné desaťročie. Tvorí ho víno z dokonale zrelého, cibébovatelého hrozna, odrôd Dunaj, Alibernet a Frankovka modrá oberaného pri priemernej cukornatosti 26°NM. Vína samostatne fermentovali na celých bobuliach, vo vinifikátoroch po dobu štyroch týždňov a po vylisovaní vyzrievali v menších aj väčších dubových sudoch po dobu až tridsiatich mesiacov.

Nielen fľaša, ale aj víno je mohutné, viskózne sýtej, tmavočervenej farby s fialovo-červeným okrajom.

Vôňa je výrazne ovocná s jasne čitateľnými stopami dreva a zrelých tanínov. Ovocnosti dominujú zrelé višne v čokoláde, čierne ríbezle, černicový lekvár, sušené slivky a datle. Aromatiku dotvárajú čokoládovo-vanilkové tóny, jemná dymovosť, tabakové listy a nuansy exotického korenia. Chuť je mimoriadne štrukturovaná, glycerolová, plná zrelých sladkých tanínov a neutíchajúcou ohnivosťou. Pritom stále príjemne zamatová a jemná. Dlhá dochuť vína je korenistá a hrejivá s rafinovanou finesou v závere.