Čerdavin oslavoval

Začiatkom júla sa vo vinohradoch v obci Veľký Kýr uskutočnil už desiaty ročník veľmi obľúbenej vinárskej akcie Čerdavin. Zaujímavosťou Čerdavinu je, že sa koná priamo vo vinohradoch. Viac ako sedemdesiat vínnych domčekov je postavených tak, že vytvárajú akési námestie.

Tento neobyčajný priestor je javiskom životných príbehov už dlhé desaťročia. Väčšina miestnych vinárov sa tu hrávala na indiánov, naháňali sa za loptou, ale takisto sa zabávali s priateľmi či nadväzovali nové vzťahy. Táto netradičná vínna ulička sa volá Hlboká cesta, historicky Čerdaút odjakživa patrila obci a slúžila verejnému záujmu.

Niektorí vinári však vyvíjajú snahu pozemky pred svojimi vínnymi domčekmi odkúpiť od obce, čím by tento vzácny priestor stratil čaro a ktovie, možno o pár rokov by sa kvôli tomu nemohol organizovať ani momentálne veľmi obľúbený Čerdavin.

 

Veľmi pekne to vystihol miestny vinár Jozef Sládeček: „Pre mňa je táto lokalita jedným z diamantov nášho kraja, ktorý rokmi brúsili naši predkovia, my sme ho po nich zdedili a obrusujeme ho ešte do jasnejšieho lesku. Takúto hodnotu, tento diamant je smrteľný hriech zahadzovať.“

Výnimočnosť priestoru a atmosféru Čerdavinu ocenil aj nitriansky viceprimátor Daniel Balko: „Desiaty ročník už hovorí a udržateľnom projekte vínnej turistiky a zážitkovej gastronómie. Aj preto sa budem snažiť, aby sa podporovalo dobudovanie takýchto zážitkových ciest postavených na domácich produktoch.“