Biel Vinalia s občianskym preukazom

Koncom februára sa vo Veľkom Bieli konal pätnásty ročník medzinárodnej súťaže vín Biel Vinalia, ktorá je určená pre malých aj veľkých výrobcov vína. S malou dávkou humoru by sme mohli teda poznamenať, že už má nárok na občiansky preukaz.

Je zaradená do zoznamu nominačných výstav hroznových vín pre výberovú súťaž Národný salón vín Slovenskej republiky. Organizátorom je Spolok vinohradníkov, vinárov a priateľov vína vo Veľkom Bieli. Tak, ako po iné roky, aj v tomto boli vyhlásené štyri základné kategórie. V prvej sa šampiónom bielych suchých vín stalo Rulandské biele 2018 z Vinárstva Golguz. Kategóriu bielych ostatných vín ovládla ľadová Frankovka modrá 2012 z rakúskeho vinárstva Weingut Temer Christian.

Vavrín v kategórii ružových vín si odnáša polosladký Cabernet Sauvignon 2019 od známej, a medzi milovníkmi vína veľmi obľúbenej svätojurskej dvojice Dubovský&Grančič. Na pomyselný Olymp v kategórii červených vín sa dostala Rudava 2018 z vinárstva Incheba a.s.

Zaujímavosťou na tomto ročníku boli aj dve vína z vinárstva Bauer Die Weinfamilie. Konkrétne išlo o Rizling vlašský a Rulandské šedé a čo skutočne zaujalo, bol ich vek. Obe vína boli totiž z ročníka 1998 a obe získali zlaté medaily, a to sa veru na nominačných súťažiach nestáva často. Možnosť ochutnať ich, to bol naozaj krásny a môžeme potvrdiť, že aj vzácny zážitok.

-jm-

Biel vinalia 2020
Tento rok zaznamenala vinárska súťaž Biel Vinalia svoj pätnásty ročník.