Agrovíno 2019

 

Táto známa súťaž vín, na ktorej sa hodnotia iba slovenské vína, otvorila prvú marcovú stredu už svoje dvadsiate štvrté pokračovanie. Prvýkrát sa na nej hodnotilo v sériách po piatich vínach naraz. Takto sa degustátori mohli k jednotlivým vínam spätne vracať a dôkladnejšie ich ohodnotiť. Odborný garant tejto súťaže, prof. Fedor Malík, pri úvodnom slove spomenul jeden zaujímavý údaj. Priemerný vek hodnotiteľov na tomto ročníku bol 49 rokov. Či je to málo, alebo veľa, asi nie je až také dôležité. Pozornosť sa sústreďovala hlavne na vína.

Titul šampióna výstavy a tiež víťaza kategórie sladkých vín si odnáša Tokaj cuvée 2016 z vinárstva Ostrožovič spol. s r.o. Do tohto vinárstva putuje aj víťaz kategórie polosuchých a polosladkých bielych vín, ktorý si odnáša Muškát žltý 2017.

Medzi ružovými sa najviac darilo vínu Petit Merle 2018 z vinárstva Elesko a.s. Medzi červenými vyhrala Frankovka modrá 2017 z vinárstva Vins Winery, ktorá si odnáša aj Cenu mesta Nitra. Víťazom kategórie šumivých vín sa stal ružový Sekt Pálffy, extra dry. Kategóriu suchých bielych vín a ocenenie najlepšie víno ročníka 2018 si odnáša Veterlín z vinárstva Elesko a.s. a ocenenie Najlepšia kolekcia vín putuje do vinárstva Villa Vino Rača.