13. ročník súťaže Víno SPU

V piatok 10. júna sa na pôde SPU v Nitre stretli všetci, pre ktorých je vinohradníctvo a vinárstvo dôležitou súčasťou života. Za prítomnosti predstaviteľov vedenia SPU v Nitre tu boli odovzdané ocenenia súťaže Víno SPU, na ktorú po dvoch náročných rokoch, poznačených pandémiou covid-19, bolo prihlásených 177 vzoriek vín od 44 výrobcov.

Celou akciou sprevádzal doc. Ing. Štefan Ailer, PhD. a skôr, ako boli predstavení víťazi jednotlivých kategórií, pódium patrilo Ing. Milanovi Chudému, uznávanému vinohradníkovi a vinárovi z Vinohradov nad Váhom, ktorý sa už mnoho rokov detailne venuje sledovaniu svojho vinohradu z hľadiska priebehu počasia a výskytu chorôb.

A ocenené vína? Cenu dekana FZKI SPU v Nitre za najvyššie hodnotené víno zo slovenského novošľachtenia získala spoločnosť Víno Malík z Úľan nad Žitavou, v kategórii Prírodne sladké vína zažiarila Frankovka modrá z Villa Vino Rača a.s., šampiónom v kategórii Červené suché vína sa stal Pinot noir z Angel- wines, s.r.o. Želiezovce.

Medzi obľúbenými ružovými vínami v kategórii Ružové suché, polosuché a polosladké vína si titul šampióna odnieslo Vinárstvo Berta, s.r.o. s Cabernetom sauvignon rosé, odroda Noria zo Chateau Rúbaň zažiarila a stala sa šampiónom kategórie Biele polosuché a polosladké vína a Cenu rektorky SPU Nitra za šampióna v kategórii Biele suché vína si odniesla Pivnica Radošina so Sauvignon blanc.

Druhá časť tejto peknej akcie sa, samozrejme, niesla v duchu ochutnávky jednotlivých vzoriek vín.


Cenu za najlepšie víno v kategórie Biele polosuché a polosladké vína prebral Ladislav Ďorď zo Chateau Rúbaň.