Výnimočný Sauvignon z dielne Mrva & Stanko
Aká je ideálna nádoba na metamorfózu muštu na víno a jeho dozrievanie? Je to gruzínsky hlinený džbán kvevri, v ktorom pred päť či šesťtisíc rokmi pred naším letopočtom vyrobili jedno z prvých vín tohto sveta? Alebo je to drevený sud či antikorová nádoba, alebo jednoduchá betónová nádrž, akú používajú na výrobu vín v svetoznámom Chateau Petrus, za fľašu ktorého sa platia tisíce eur? To je otázka otázok a možno koľko je producentov vína, toľko je aj odpovedí na ňu.
Keď prídeme do pivnice Vladimíra Mrvu a Petra Stanka, nájdeme tu antikorové nádoby, drevené sudy, ale aj dve sférické betónové nádoby. Guľa vyrobená z dokonale vyhladeného betónu s priemerom dva metre pripomína trochu umelú družicu Zeme. Koncept betónových sférických nádrží s priliehavým názvom Galileo vymysleli traja priatelia – argentínsky architekt Alejandro Reboredo, francúzsky enológ Didier Debono, konzultant argentínskych a čilských vinárstiev a Benoit Verdier, šéf inovácií v známej firme na výrobu sudov Seguin Moreau. Dvetisíc litrová nádoba Galileo nie je obyčajná guľa z betónu – v jej plášti sú rúrky naplnené vodou, ktoré cez počítač umožňujú kontrolovať a riadiť teplotu fermentácie vín. Betón je porézny materiál, čo umožňuje mikrooxidáciu vína. To prilákalo nielen tvorcov nádoby, ale aj Vladimíra Mrvu a Petra Stanka k tomu, aby sa v betónovej sférickej guli pokúsili harmonizovať víno úplne novým spôsobom.
Na jeseň 2018 naplnili dva betónové tanky Galileo. Jeden Rizlingom rýnskym a druhý Sauvignonom, ktorý práve uviedli na trh pod výstižným názvom Sauvignon Galileo.