Slovenské vína excelovali vo Francúzsku

Jedna z najprestížnejších svetových súťaží vína a liehovín Vinalies Internationales Paris, ktorá je členom Vinofed a organizuje ju Œnologues de France pod záštitou OIV – International Organisation of Vine and Wine a Medzinárodnej únie enológov, oslávila tento rok okrúhle tridsiate výročie.

Slovenským vínam tieto okrúhliny priniesli šťastie, pretože sa im darilo naozaj veľkolepo. Spomedzi takmer tritisíc vín a liehovín z tridsiatich ôsmych krajín boli Slovensko so stodeväťdesiatimi ôsmymi a Česká republika so stotridsiatimi troma vínami, po Francúzsku, druhou a treťou najsilnejšie zúčastnenou krajinou. K piatim strieborným a štyridsiatim siedmym zlatým medailám sa pridal aj rekordný počet veľkých zlatých, ktorých je nakoniec až neuveriteľných dvadsaťtri. Spomedzi našich vinárstiev sa najlepšie darilo Château Topoľčiankam, ktoré si odniesli päť zlatých a až tri veľké zlaté medaily.

Slovensko si navyše odnáša aj tri z deviatich trofejí za najlepšie skóre vína Palme Vinalies. Za suché biele vína je to Devín 2023 z vinárstva Vinkor, ktorý získal 98/100 bodov. Za suché červené vína je to Cabali 2918 od Martina Pomfyho, ktorý získal tiež 98/100 bodov a za sladké vína je to hrozienková Frankovka modrá 2018 z línie Chateau Palugyay z Villa Vino Rača, ktorá získala 96/100 bodov. Na Slovensko putujú aj dve zo štyroch špeciálnych cien pre víťazov finálového kola najvyššie postavených vín v príslušných kategóriách Prix Vinofed. Za suché biele vína je to Rizling rýnsky 2021 z Tajná Vineyards & Winery a za suché červené vína je to Cabali 2018 od MAVÍN – Martin Pomfy, ktoré bolo aj najvyššie hodnotené červené víno v súťaži.

Ak spomíname túto celosvetovo uznávanú súťaž, musíme jedným dychom poďakovať enologičke Edite Ďurčovej, ktorá sa veľkou mierou snaží zviditeľňovať slovenské vína nielen vo Francúzsku, ale takmer po celom svete.

-jm-

Vinalies 2024 Vinalies 2024